تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

ورود سکه بهار آزادی به کانال ۱۳ میلیون تومانی/ نرخ طلا و سکه، ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

طلا و سکه

قیمت‌ طلا و سکه امروز پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱، روند نوسانی دارد. سکه بهار آزادی (طرح قدیم) به کانال پایین‌تر رفته است و در محدوده ۱۳ میلیون تومانی معامله می‌شود. سیگنال‌های موثر بر بازار را بخوانید.

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز در بازار طلا و سکه نوساناتی وجود داشت. سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا را در لحظه تنظیم این خبر کاهشی اعلام کرده است. هر گرم طلای ۱۸ عیار اکنون یک میلیون و ۳۵۹ هزار و ۴۷۵ تومان داد و ستد می‌شود. این نرخ نسبت به روز گذشته همین ساعات، حدود هفت هزار تومان بیشتر و نسبت به دیروز ساعت ۱۹، حدود ۱۴۰۰ تومان کمتر است.

اما قیمت سکه طرح جدید در این لحظه روند افزایشی دارد و به قیمت ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. این قیمت با روزهای گذشته تفاوتی ندارد.

قیمت سکه طرح قدیم نیز اکنون روند صعودی دارد و به ۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. این قیمت با روزهای گذشته تفاوتی ندارد.

ورود قیمت سکه بهار آزادی به کانال پایین‌تر

شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، نیز قیمت هر گرم طلا را در لحظه تنظیم این گزارش، افزایشی و یک میلیون و ۳۶۱ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرده است. حدود ۵۵۰۰ هزار تومان بیشتر از روز گذشته.

همچنین، این منبع قیمت تک‌فروشی سکه طرح جدید (امامی) را در لحظه تنظیم این خبر نزولی و ۱۴ میلیون و ۸۰۷ هزار تومان اعلام کرده است. این رقم نسبت به روز گذشته حدود ۹ هزار تومان کمتر است.

به گزارش این سایت، سکه طرح قدیم (بهار آزادی) نیز در لحظه تنظیم این خبر کاهشی است و ۱۳ میلیون و ۹۶۸ هزار تومان معامله می‌شود. این رقم ۵۱ هزار تومان از روز گذشته کمتر است.

نرخ اونس جهانی نیز در لحظه تنظیم این خبر کاهشی و ۱,۷۸۸٫۶۵ دلار اعلام شده است.

سیگنال‌های موثر بر قیمت طلا و سکه

به گزارش تجارت‌نیوز، در مدت اخیر بازارهای مالی از جمله طلا و سکه، تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی قرار داشتند.

در این روزها نیز سیگنال‌هایی از مذاکرات هسته ای برای بازار دلار ارسال شده است.

یک عضو تیم مذاکره‌کننده کشور، معتقد است ایران در این دور‌ از مذاکرات در تمام حوزه‌ها پیشرفت‌های زیادی به دست آورده.

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: متنی که الان در پایتخت‌هاست و مورد مطالعه قرار می‌گیرد تفاوت های بسیاری با گذشته دارد. در این دور ایران توانست امتیازات بسیاری را چه در مذاکرات وین در اواخر سال گذشته و چه در دوران پس از آن بگیرد.

او افزوده: ایران در تمام حوزه ها توانست پیشرفت های بسزایی را به دست بیاورد که البته در زمان خود حتما اعلام خواهد شد.

از سوی دیگر، به گفته یک مقام امریکایی تغییراتی که روی متن پیشنهادی جوزپ بورل در طول چهار روز مذاکره اعمال شد، جزیی بوده. همچنین، امریکا هنوز پاسخ رسمی به این متن نداده و در حال مرور آن است اما احتمالا آن را به عنوان متن نهایی می‌پذیرد.

به ادعای این مقام امریکایی، ایران از مطالبه پیشین درباره حذف نام سپاه از لیست گروه‌های به اصطلاح تروریستی وزارت خارجه امریکا صرف‌نظر کرده اما اکنون خواهان بسته شدن پرونده اختلاف با آژانس بر سر تعهدات پادمانی است (اعتماد).

برگزاری جلسات در سطح کارشناسی

در این میان، نورنیوز نوشت: بلافاصله پس از بازگشت هیات ایرانی از وین، فرآیند بررسی ایده‌های طرح شده از سوی هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی در سطح کارشناسی آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

بر اساس گزارش‌های دریافت شده هنوز هیچ جلسه‌ای در سطح عالی برای بررسی ایده‌های هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی در تهران تشکیل نشده و بر اساس روال معمول، پس از اتمام فرآیند بررسی‌های کارشناسی، نتایج اولیه برای جمع‌بندی نهایی به سطوح تصمیم‌گیری ذیربط ارائه خواهد شد.

معامله‌گران چه می‌گویند؟

اقتصادنیوز نوشت: برخی از فعالان بازار معتقدند با از دست رفتن محدوده حساس ۱۴ میایون و ۸۰۰ هزار تومان، قدرت معامله‌گرانه کاهشی بیشتر می‌شود و احتمال ریزش تا ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم وجود دارد.

با این حال، دیشب در بازار پشت خطی، سکه توانست به بالای خط ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله شود و همین موضوع انتظارات نزولی را کمی کاهش داد. از طرفی هم عده‌ای از معامله‌گران می‌گفتند در صورتی که نرخ دلار رشد کند، قدرت معامله‌گران افزایشی بیشتر خواهد شد.

برخی از سکه‌بازان با اشاره به حباب ۱۲ درصدی قیمت سکه می‌گفتند که بازار در شرایط ناپایدار قرار دارد و خرید سکه همچنان پرریسک است.

سیگنال‌های سیاسی و شاخص‌های کلان اقتصادی در بعد داخلی و بین‌المللی بر قیمت دلار، طلا و سکه اثرگذار هستند.

آخرین اخبار از تحولات بازارها را در صفحه گزارش بازارهای تجارت‌نیوز بخوانید.

پیش‌بینی قیمت طلا را هر روز ساعت ۱۹ در تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند