قیمت سکه امامی به ۱۲۴۲۰۰۰۰ تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۸/۳۰

قیمت سکه امامی به ۱۲۴۲۰۰۰۰ تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۸/۳۰

در دومین روز از معاملات بازار طلا و سکه فلزات گرانبهای این بازار روند صعودی گرفتند و به این ترتیب سکه امامی به ۱۲ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، در معاملات روز جمعه بازار آمریکا طلا به پایین‌ترین قیمت یک هفته اخیر سقوط کرد و با ۹ دلار و ۸۰ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش، در ۱۸۵۱ دلار و ۶۰ سنت بسته شد و برای کل هفته حدود ۰۹ درصد کاهش پیدا کرد.

یکی از رویدادهای مهمی که بازار به دقت زیر نظر دارد، گزینه جو بایدن، رییس جمهور آمریکا برای تصدی مقام ریاست بانک مرکزی آمریکاست. گفته می شود جروم پاول، رییس فعلی بانک مرکزی آمریکا در صدر گزینه‌های مورد نظر قرار دارد و پس از آن لائل برینارد، از مقامات این بانک در رتبه دوم دیده می شود.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA به کیتکونیوز گفت: هفته جاری از تصمیم بایدن مطلع می شویم. دو ماه پیش پاول انتخاب احتمالی بود. اگر سورپرایز شویم و برینارد رییس بعدی بانک مرکزی آمریکا شود، ممکن است بازده اوراق قرضه کوتاه مدت تغییر چشمگیری پیدا کند. این ریسک بزرگی است که پیش رو قرار دارد و عامل کلیدی تاثیرگذار بر روند بازده اوراق قرضه در هفته جاری خواهد بود.

وی در ادامه توضیح داد: اگر رییس جمهور آمریکا برینارد را انتخاب کند، طلا در واکنش اولیه به قیمت بالاتری صعود خواهد کرد زیرا انتظارات برای افزایش نرخهای بهره به مدت بیشتری به تعویق خواهد افتاد. با این حال اگر پاول انتخاب شود، لزوم به معنای آن نیست که طلا ریزش چشمگیری پیدا خواهد کرد. طلا همچنان به سمت صعود متمایل است.

کریس وستون، مدیر تحقیقات شرکت پِپراستون اظهار کرد: انتخاب برینارد به منزله ابهام برای بازارهاست.

به گفته مویا، مانع احتمالی بعدی، معاملات تعطیلات است. بازارها به مناسب تعطیلات روز شکرگزاری آمریکا زودتر به فعالیتشان پایان می دهند. فعالیت معاملاتی اندک خواهد بود و ممکن است نوسان را افزایش دهد. روند جدیدی در هفته جاری مشاهده نخواهد شد مگر این که گزینه انتخابی برای ریاست بانک مرکزی شگفتی ساز شود. در غیر این صورت طلا ممکن است در الگوی تحکیم قیمت فعلی بماند.

سوکو کوپر، تحلیلگر فلزات ارزشمند استاندارد چارترد گفت: هر گونه عقب نشینی در قیمت طلا احتمالا یک فرصت خرید دیده می شود. اگرچه موانع مقابل صعود طلا ممکن است دوباره ظاهر شوند، ریسکهای نزولی برای رشد اقتصادی، تورم بالاتر و انتظارات برای ضعیف شدن ارزش دلار و منفی ماندن بازده واقعی نشان می دهد که قیمتهای پایین احتمالا فرصتهای خوب برای خرید هستند.

استراتژیستهای شرکت “تی دی سکیوریتیز” گفتند: اگر طلا هفته جاری به پایین ۱۸۴۰ دلار سقوط کند، این فلز ارزشمند در ریسک ریزش بیشتر قیمت قرار می گیرد. اگر طلا نتواند بالای محدوده ۱۸۴۰ دلار را حفظ کند، در برابر تحکیم بیشتر قیمت آسیب پذیر خواهد بود. اگرچه طلا همچنان پناه امن دارایی در برابر رکود تورمی دیده می شود اما کشمکش بین دورنمای تورم بالا و احتمال افزایش نرخهای بهره از سوی بانک مرکزی به نتیجه قطعی نرسیده است.

ادوارد مویا پیش بینی کرد اونس طلا هفته جاری احتمالا بین ۱۸۴۰ تا ۱۸۹۰ دلار معامله می شود. اگر طلا محدوده ۱۸۹۰ دلار را امتحان کند و دوباره به سطحی که در حال حاضر قرار دارد برگردد تعجب‌آور نخواهد بود. اگر ضعف بیشتری در طلا دیده شود، این فلز در محدوده ۱۸۴۰ تا ۱۸۵۰ دلار از حمایت قوی برخوردار خواهد بود. بیت کوین پایین مرز ۶۰ هزار دلار ممکن است خبر خوبی برای طلا باشد. ریسک افت بیشتر بیت کوین وجود دارد و اگر کاهش دوباره ای پیدا کند، خبر فوق العاده ای برای طلا خواهد بود.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، هفته جاری جزییات نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا، تولید ناخالص داخلی آمریکا، هزینه شخصی، کالاهای بادوام، شاخص قیمت مخارج مصرفی شخصی و آمار فروش خانه‌های جدید از جمله آمارهای مهمی هستند که قرار است منتشر شوند.

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز ۳۰ آبان تا ساعت ۱۹، نسبت به روز شنبه افزایش یافت و به رقم ۲۸ هزار و ۲۹۸ تومان‌ رسید.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

صرافی‌های بانک‌ها امروز قیمت دلار را برای فروش ۲۶ هزار و ۸۰۵ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۶ هزار و ۲۷۵ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت یورو در بازار آزاد امروز، نسبت به روز شنبه افزایش یافت و به رقم ۳۱ هزار و ۹۰۲ تومان رسید.

همچنین، قیمت یورو در بانک مرکزی ۴۷۳۸ تومان تعیین شد.

بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۳۰ هزار و ۵۶۲ تومان‌ اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۲۹ هزار و ۹۵۷ تومان است.

طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز تا ساعت ۱۹، قیمت سکه تمام طرح قدیم ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید ۱۲ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان است.

در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۲۴۵ هزار و ۴۳۵ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، شش میلیون و ۴۳۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع‌ سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان است.

آخرین اخبار حوزه طلا را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند