تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

قیمت هر کیلو گندم چند؟/ رشد ۱۳ برابری قیمت گندم نان فانتزی

قیمت هر کیلو گندم چند؟/ رشد ۱۳ برابری قیمت گندم نان فانتزی

قیمت گندم در سال جاری برای خرید تضمینی از کشاورزان ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد. این در حالی است که قیمت این محصول در سال گذشته ۷۵۰۰ تومان بود. البته آن‌طور که فعالان صنعتی می‌گویند آرد و گندم با قیمت‌هایی بالاتر از ۱۲ هزار تومان به دست آن‌ها می‌رسد که گاه رشدی ۱۳ برابری نسبت به سال گذشته دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت گندم طی سال جاری برای خرید تضمینی از کشاورزان در هر کیلو به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. با این حال روز گذشته ادارات کل غله و خدمات بازرگانی در استان‌ها طی نامه‌ای به انجمن کارخانه‌های تولید آرد، نرخ جدید گندم را ۱۲ هزار تومان اعلام کردند.

با توجه به قرار گرفتن در روز عید فطر ممکن است برخی از شهروندان جویای قیمت گندم برای پرداخت فطریه باشند. در این زمینه مراجع تقلید مبلغ این فطریه را برای افرادی که قوت غالبشان گندم است، ۴۰ هزار تومان اعلام کردند.

به نظر می‌رسد دولت در سال جاری برای تعیین قیمت گندم تنها از یک بعد به کارشناسی ماجرا پرداخت و غیر از حمایت از کشاورزان ابعاد دیگری را در نظر نگرفت.

رشد ۶ برابری قیمت گندم و آرد صنایع

همین یک تصمیم کافی بود تا قیمت آرد از کیلویی ۲۷۰۰ تومان برای صنایع و اصناف به کیلویی ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان برسد. این یعنی رشد حدود شش برابری قیمت گندم و آرد مورد نیاز صنایع در کمتر از یک ماه.

همچنین آن‌طور که فعالان صنف پخت نان فانتزی می‌گویند قیمت گندم برای نان‌های فانتزی و حجیم با رشد ۱۳٫۳ برابری (۱۲۳۰ درصد) از ۹۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان رسید. موضوعی که می‌تواند تاثیر مستقیم روی قیمت ساندویچ بگذارد.

قیمت ماکارونی نیز از روز گذشته حدود ۲۰۰ درصد افزایش یافت. بر اساس تصمیم روز گذشته سازمان حمایت قیمت هر کیلوگرم از این محصول برای مصرف‌کننده ۳۷ هزار تومان تعیین شد. گویا تولیدکنندگان با جلوگیری از عرضه و در واقع احتکار ماکارونی در نهایت موفق به گران‌کردن ماکارونی شدند.

افزایش قیمت گندم تاثیر خود را روی بازار سایر خوراکی‌ها هم گذاشت. چنانکه قیمت انواع کیک، بیسکوئیت و نان روغنی فعلا رشد ۲۵ تا ۶۷ درصدی را بر جای گذاشته‌اند.

قیمت نان دستخوش تغییر می‌شود؟

اگر در کنار این اتفاقات، موضوعاتی نظیر بروز بحران مواد غذایی بعد از جنگ روسیه و اوکراین و موضوع حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم اضافه کنیم، تمام اتفاقات بیانگر احتمال نوسان قیمت نان هستند. با این حال مسئولان دولت کماکان اصرار دارند که قیمت نان تغییری نمی‌کند.

این در حالی است که از همین حالا برخی از نانوایی‌های آزادپز نرخ‌های خود را بالا برده‌اند. برخی از شهروندان تبریزی از رشد دو برابری قیمت نان در این نانوایی‌ها خبر می‌دهند. خود نان‌پزها نیز می‌گویند: آرد سهمیه‌ای که دولت در اختیار آنان می‌گذارد، کافی نیست و آن‌ها مجبورند بخش زیادی از آرد موردنیاز خود را از بازار آزاد تهیه‌ کنند.

این تصویری است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد و نشان می‌دهد پس از افزایش قیمت گندم برخی توانسته‌اند قیمت نان سنگک ساده را تا ۱۲ هزار تومان و پرکنجد آن را تا ۲۰ هزار تومان بالا ببرند.

برای مطالعه بیشتر خبر قیمت نان و گندم تغییر می‌کند؟ را بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند