وزیر راه و شهرسازی:

دولت نمی‌تواند مستقیم در اجاره مسکن مداخله کند

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت نمی‌تواند به صورت مستقیم در بازار اجاره مسکن مداخله کند، گفت: در شرایط کنونی التهابات بازار مسکن ریشه در عرضه و تقاضا ندارد بلکه تحت تاثیر بازارهای موازی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، نشست ویژه کمیسیون عمران مجلس بعدازظهر امروز با حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و مدیران مرتبط بخش مسکن با هدف بررسی برنامه ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه تولید و مدیریت بازار مسکن برگزار شد.

در این نشست محمد اسلامی با اشاره به برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی برای مدیریت بازار مسکن، گفت: یکی از برنامه‌های وزارتخانه، مسدودسازی تقاضاهای غیرمصرفی در بازار مسکن است، در شرایط کنونی التهابات بازار مسکن ریشه در عرضه و تقاضا ندارد بلکه تحت تاثیر بازارهای موازی همچون دلار و تورم است.

وی ادامه داد: بر اساس قانون اساسی خانه‌دار کردن مردم جزء وظایف حکومت و دولت است، در شرایط کنونی میزان حداقلی تولید مسکن در کشور حدود ۳۰۰ هزار واحد است، حال سالانه باید ۷۰۰ هزار واحد مسکن شهری و ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی تولید شود تا هم مسکن خانه‌اولی‌ها و هم موارد جایگزینی تامین شود.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: وزارت راه و شهرسازی برنامه کلانی برای تامین مسکن اقشار آسیب پذیر و سایر اقشار دارد، از طرف دیگر اقدامات قابل قبولی برای تکمیل واحدهای باقی مانده مسکن مهر صورت گرفته است، کل واحدهای مسکن مهر ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد بوده که تا الان یک میلیون و ۹۳۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل داده شده است، همچنین ۱۲۰ هزار واحد آماده شده که با تکمیل انشعابات، واحدها تحویل خواهد شد.

اسلامی با بیان اینکه دولت نمی‌تواند به صورت مستقیم در بازار اجاره مسکن مداخله کند، اظهار داشت: بر اساس ماده ۲ قانون ساماندهی زمین و مسکن دولت مجاز به اجاره‌داری حرفه‌ای است، از این‌رو در این رابطه، وزارت راه و شهرسازی زمین‌های ۹۹ ساله را به دستگاه‌های متقاضی ارائه کرده و تسهیلات مربوطه ارائه خواهد شد، تا مساکن استیجاری تولید شود، در آن زمان می‌توان در قیمت اجاره مسکن در آن مناطق دخالت کرد.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند