معاون آخوندی: مردم از مسکن مهر استقبال نکردند

معاون آخوندی: مردم از مسکن مهر استقبال نکردند

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که مردم از مسکن مهر استقبال نکردند از تحت فشار مالی قرار داشتن مسکن مهر پردیس خبر داد و گفت:‌ برای اتمام مسکن مهر پردیس ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

حبیب‌الله طاهرخانی اظهار کرد: عملیات اجرایی ساخت ۲٫۳ میلیون واحد مسکن مهر در دولت قبل آغاز شد که تاکنون یک میلیون و ۶۷۰ هزار واحد تحویل و ۳۰۰ هزار واحد در مرحله اتمام نازک‌کاری قرار دارند که دچار کمبود خدمات روبنایی و زیربنایی بسیاری هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان این‌که بخش عمده منابع اعتباری پایدار طرح مسکن مهر در دولت قبل هزینه شده و بخش اندکی در بخش خدمات رسانی برای این دوره باقیمانده است گفت: تاکنون ۱٫۴ میلیون واحد به مرحله فروش اقساطی رسیده است.

وی با یادآوری این‌که عملیات اجرایی مسکن مهر از ابتدا در سه قالب خودمالک، تعاونی و انبوه‌سازی سه ‌جانبه آغاز شد، افزود: خودمالکین که تنها مشمول دریافت وام بوده و بدون ورود دولت کار خودرا به پایان رساندند اما تعاونی و قراردادهای سه جانبه پروژه‌های اصلی و مشکل‌دار بودند که بخش عمده‌ای از آن‌ها برای دولت به جا گذاشته شد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران با اشاره به جانمایی ۲۴۰ هزار مسکن مهر با احتساب شهر جدید هشتگرد در استان تهران، اظهار کرد: در دولت قبل به علت نبود اراضی لازم برای اجرای طرح مسکن مهر به سراغ شهرهای جدید رفته و در این مناطق جانمایی کردند، نواحی که خود دارای مشکلات اولیه در تامین خدمات و دسترسی‌پذیری بوده و اینگونه در وضعیت بدتری نیز قرار گرفتند.

طاهرخانی با یادآوری این‌که در شهر جدید پرند ساخت حدود ۹۵ هزار مسکن مهر در سال‌های ۸۸ و ۸۹ آغاز شد که مورد استقبال خوب مردم هم قرار نگرفت، افزود: این پروژه با این حجم سنگین از ساخت و ساز از مقیاس یک پروژه مسکونی خارج شده و قطعا در پروژه شکل‌گیری یک شهر کامل قرار می‌گیرد چرا که قرار است نزدیک به ۴۰۰هزار نفر را در خود جای دهد .

وی بیان کرد: از سوی دیگر سال ۹۱ عملیات ساخت حدود ۸۲ هزار واحد در شهر جدید پردیس آغاز شد که به دلیل آب و هوای بهتر و منطقه جغرافیایی مورد اقبال بیشتری از سوی مردم قرار گرفت اما مسئله اساسی آن است که ما زمین آماده توسعه شهری در این شهر جدید نداشتیم به همین دلیل نه تنها فرآیند شهرسازی در آن طولانی شد بلکه هزینه‌های بسیار بالایی را بر دوش سازندگان و دولت گذاشت.

وی با تاکید بر این‌که قطعا اگر این پروژه در اراضی در جنوب تهران پس از تخریب خانه‌های فرسوده ساخته می‌شد هزینه‌ای کمتر به همراه داشت، اظهار کرد:‌ از آنجایی که سایت مسکن مهر پردیس هیچ‌گونه دسترسی مناسبی به سایر نواحی نداشت مجبور شدیم تا تونلی برابر با تونل رسالت تهران که خود برای ساخت، عمر سه شهردار را دیده، بسازیم.

وی با بیان این‌که مسکن مهر پردیس از لحاظ تامین مالی بسیار تحت فشار است گفت: هم‌اکنون در مرحله ساخت واحدها دارای ۸۳درصد پیشرفت فیزیکی، مرحله زیرساخت ۵۵۲ درصد و آماده‌سازی و محوطه‌سازی دارای ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی هستیم که به دلیل مشکلات متعدد ادامه کار برای ما سخت شده است.

به گفته طاهرخانی، مسکن مهر پردیس برای تامین خدمات روبنایی ۱۰۰۰ میلیارد تومان، آماده سازی و محوطه‌سازی ۱۰۹۴ میلیارد تومان و خدمات زیربنایی ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که جمعاً رقمی حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص می‌دهد.

 

منبع: تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند