ایران بروکر
خبر مهم : شروع افزایش ۲۰ درصدی یارانه از امروز
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش بینی بورس یکشنبه 7 اسفند 1401 / راه شاخص کل تا سقف تاریخی هموار شد؟

تحلیل بنیادی تپسی

معاملات بورس در پایان روز شنبه نقشه بازار جذابی را برای سهامداران و فعالان اقتصادی به نمایش گذاشت. به نظر می‌رسد بالاخره توجه سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه جلب شده چرا که ورود پول حقیقی نیز در جریان دادوستد‌های روز شنبه رکورد دو ساله خود را شکست.

به گزارش تجارت‌نیوز، در پایان معاملات روز شنبه 6 اسفند 1401، اتفاقی تاریخی برای بورس تهران رقم خورد. رشد 4.96 درصدی شاخص کل، بیشترین میزان رشد این شاخص در میان تمام روزهای معاملاتی گذشته است.

از آن‌سو شاخص هم‌وزن نیز هم‌جهت با نماگر اصلی اما با قدرت کمتری رفتار کرد و با رشد 4.5 درصدی به سطح 525 هزار و 633 واحدی رسید.

همچنین ورود پول افراد حقیقی در روز شنبه به بالاترین میزان در دو سال اخیر رسیده است. بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی نشان از آن دارد که در جریان دادوستد‎های این روز، هزار و 382 میلیارد تومان پول به سهام وارد شده است.

از سوی دیگر اما ارزش معاملات همچنان زیر 10 هزار میلیارد تومان نوسان می‌کند. در روز شنبه مجموع ارزش معاملات سهام و حق‌تقدم‌ها به محدوده هشت هزار و 791 میلیارد تومان رسید.

مسیر هموار تکنیکالی شاخص تا سقف تاریخی

با رشدی که معاملات روز شنبه برای بازار سهام رقم زد، نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در ارتفاعی قرار گرفت که آخرین بار، ۱۰ شهریور ۹۹ قرار گرفته بود.

در این بین و در مدت دو ساله از ریزش تاریخی بورس تهران، موج‌های صعودی که شکل گرفته بود هیچ زمان سقفی در این محدوده‌ها تشکیل نداده بود و عمدتا در ابرکانال‌های پیشین متوقف می‌شد.

در حال حاضر تنها سقفی که به عنوان محدوده مقاومتی پیش روی شاخص قرار گرفته است، قله معروف در محدوده دو میلیونی قرار دارد.

با این حال موانعی ممکن است پیش روی بازار شکل گیرد. مطابق مصوبه و موافقت جلسه یک اسفند ۱۴۰۱ عرضه سهام دولت در چهار شرکت از جمله فولاد مبارکه توسط سازمان خصوصی سازی و از مجرای بازار سرمایه انجام خواهد شد.

گفتنی است در مجموع به ارزش کل پایه ۱۲۶ هزار میلیارد تومان قیمت­‌گذاری شد. سازوکار مبهم عرضه سهام دولت در این حجم ابعاد ممکن است برای رشد بازار خطرساز شود.

پیش‌بینی بورس یکشنبه

به نظر می‌رسد در حال حاضر نظر اکثر سهامداران و فعالان بازار سرمایه بر همگرایی میان بازار ارز و بورس تهران است. بر همین اساس انتظارات شکل گرفته موجب تداوم تقاضا مادامی که بازار ارز صعودی دنبال می‌شود، خواهد شد.

گرچه این دیدگاه کوتاه‌مدت است و برخی از کارشناسان عقیده دارند بورس تهران مسیر طولانی تا تطابق خود با قیمت‌های فعلی دلار که به بیش از 56 هزار تومان رسیده است، دارد.

بر همین اساس انتظار می‌رود بازار یکشنبه نیز با موج تقاضا همراه باشد و نقشه بازار مجددا به رنگ سبز درآید.

گزارش‌های بیشتر تحلیل بازار را در صفحه اخبار بورس بخوانید.

نظرات