تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

افزایش قیمت دلار، طلا و سکه/ پیش‌بینی بازارهای مالی

افزایش قیمت دلار، طلا و سکه/ پیش‌بینی بازارهای مالی

قیمت‌ دلار امروز پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱، بر خلاف دیروز روند صعودی داشت. افزایش قیمت دلار و اونس جهانی باعث شد قیمت‌ها در بازار طلا و سکه نیز صعودی شود. در بازارهای دلار، طلا و سکه چه گذشت؟

به گزارش تجارت‌نیوز، دلار امروز در بازارهای مختلف نوساناتی داشت. قیمت دلار در صرافی ملی بدون تغییر نسبت به روز گذشته، ۲۷۹۱۹ تومان اعلام شد.

اما دلار در بازار آزاد بر اساس گزارش بعضی کانال‌های تلگرامی، بر خلاف روز گذشته روند افزایشی داشت. البته ارز آمریکایی همچنان زیر نرخ مقاومتی پیشین معامله می‌شود. دیروز کف قیمت دلار ۳۱,۱۰۰ و سقف قیمتی آن ۳۱,۴۵۰ تومان بود. در ساعات پایانی معاملات نرخ دلار به حدود ۳۱۱۵۰ تومان رسیده بود. این روند کاهشی به معاملات غیرقانونی دلار فردایی نیز سرایت کرده بود. امروز اما ارز آمریکایی در محدود ۳۱۲۵۰ تومان معامله می‌شود. در ساعات اخیر نیز دلار فردایی روند افزایشی دارد. البته برخی منابع نیز معتقدند کانال‌های تلگرامی قیمت‌ها را بیشتر از رقم واقعی اعلام می‌کنند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، قیمت دلار نیمایی امروز با ۰،۲۳ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، به قیمت ۲۶۴۲۰ تومان رسیده است.

همچنین قیمت ارز آمریکایی در سامانه متشکل ارز نیز بدون تغییر نسبت به روز گذشته، ۲۷۷۸۱ تومان ثبت شده است.

سامانه سنا نیز قیمت آن را با افزایش نسبت به روز گذشته برای فروش ۲۷۹۱۹ تومان اعلام کرده است.

نوسانات قیمت طلا و سکه

امروز در بازار طلا و سکه نیز نوساناتی وجود داشت. سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا را در لحظه تنظیم این خبر افزایشی اعلام کرده است. هر گرم طلای ۱۸ گرم اکنون یک میلیون و ۳۶۶ هزار و ۱۶۹ تومان داد و ستد می‌شود. این نرخ نسبت به روز  گذشته بعد از ظهر، حدود دو هزار تومان بیشتر است.

قیمت سکه طرح جدید نیز در این لحظه روند کاهشی دارد و به قیمت ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. این قیمت با همین ساعات در روز گذشته تفاوتی ندارد.

قیمت سکه طرح قدیم نیز اکنون روند نزولی دارد و به ۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. این نرخ با روز گذشته تفاوتی ندارد.

روند کاهشی قیمت سکه امامی

اما شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز،  قیمت هر گرم طلا را در لحظه تنظیم این گزارش، افزایشی و یک میلیون و ۳۷۴ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام کرده است. حدود ۱۹ هزار تومان بیشتر از روز گذشته.

همچنین، این منبع قیمت تک‌فروشی سکه طرح جدید (امامی) را در لحظه تنظیم این خبر صعودی و ۱۴ میلیون و ۸۹۲ هزار تومان اعلام کرده است. این رقم نسبت به دیروز  حدود ۱۱۳ هزار تومان بیشتر است.

به گزارش این سایت، سکه طرح قدیم (بهار آزادی) نیز در لحظه تنظیم این خبر افزایشی است و ۱۴ میلیون و ۱۲۵ هزار تومان معامله می‌شود. این رقم ۴۷ هزار تومان از روز گذشته بیشتر است.

نرخ اونس جهانی نیز در لحظه تنظیم این خبر افزایشی و ۱۷۷۸ دلار اعلام شده است.

سیگنال‌های موثر بر قیمت دلار، طلا و سکه

به گزارش تجارت‌نیوز، در مدت اخیر بازارهای مالی از جمله طلا و سکه، تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی قرار داشتند. امروز قیمت دلار افزایشی بود. به نظر می‌رسد بعد از ریزش دیروز قیمت دلار، امروز کمی از جو خوشبینی کاسته شده بود و افزایشی‌های بازار توانستند کمی روند را برگردانند. از سوی دیگر، این روزها تنش‌ها میان چین و آمریکا نیز قیمت اونس را افزایشی کرده است. امروز طلا و سکه در بازار داحلی، تحت تاثیر قیمت دلار و طلای جهانی گران شدند.

در این روزها نیز سیگنال‌هایی از مذاکرات هسته ای برای بازار دلار ارسال شده است. با سفر نمایندگان، ایران، اتحادیه اروپا و آمریکا به وین، دور جدیدی از گفتگوهای مستقیم و غیرمستقیم برای احیای برجام به زودی آغاز می‌شود.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در آستانه ازسرگیری مذاکرات وین، گفت با وجود این که در این مرحله، تلاش‌ها برای احیای برجام پایین است، این کشور آماده نهایی کردن یک توافق در مذاکرات است (ایسنا).

همچنین، میخائیل اولیانوف، دیپلمات ارشد روسیه تصریح کرد که نباید از هیچ تلاشی برای رسیدن به نتیجه موفقیت‌آمیز و توافق نهایی دریغ کرد. به گفته او، طرفین به خط پایان نزدیک هستند و او امیدوار است که این نشست، دور پایانی مذاکرات برجام باشد (ایرنا).

حسن نیت در مذاکره

در این میان، وال استریت ژورنال مدعی شد که ایران درخواست حذف سپاه از لیست تروریسم را کنار گذاشته، اما خواستار تضمین های قوی‌تر از امریکا شده است. البته یک منبع آگاه در گفتگو با رسانه‌های داخلی این خبر را تکذیب کرده است.

تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل نیز گفت: ایران با حسن نیت مشغول مذاکره با طرف‌های دیگر برای از سرگیری اجرای کامل توافق است.

او ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران مسئولانه رفتار نموده و با صبر راهبردی و مقاومت حداکثری خود توانست این توافق را حفظ کند. وقتی آمریکا تصمیم درست بگیرد، در مقابل، ایران اقدامات جبرانی خود را متوقف خواهد کرد و اجرای کامل تدابیر هسته‌ای منطبق با توافق ۲۰۱۵ را از سر خواهد گرفت.

افزایش قیمت جهانی طلا

از سوی دیگر، بازار طلا و سکه نیز امروز افزایشی بودند. علاوه بر روند صعودی قیمت دلار، تنش‌ها در شرق آسیا نیز نرخ اونس را افزایشی کرده است.

چین در بخشی از رزمایش نظامی خود، موشک‌هایی را به بخش شرقی تنگه تایوان شلیک کرده است. خبرگزاری فرانسه نوشت ارتش چین موشک‌هایی به بخش شرقی تنگه تایوان شلیک کرده است که بخشی از رزمایش نظامی چین بوده است (فارس).

همچنین نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که ناو هواپیمابر یو اس اس رونالد ریگان در حال حرکت به سمت آب‌های جنوب شرقی تایوان است (عصر ایران).

پیش‌بینی قیمت دلار، طلا و سکه

جواد فلاحیان، کارشناس بازارهای مالی به تجارت‌نیوز گفته بود: در صورت احیای برجام، بازارهای مالی موقتا کاهشی می‌شوند اما در صورت شکست مذاکرات، احتمالا فنر قیمتی آنها شکسته خواهد شد. به اعتقاد او، آینده بازارهای مالی به اخبار برجامی و تاثیر شاخص‌های کلان اقتصادی بستگی دارد که دومی سیگنال صعودی را ارسال می‌کند.

البته برزو حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی نیز در گفتگو با تجارت‌نیوز گفته بود که به نظر نمی‌رسد تحریم‌های جدید آمریکا در کوتاه‌مدت تاثیری داشته باشد. در یک ماه آینده روند بازار ارز کشور به همین صورت ادامه دارد اما تحریم گلوگاه‌های صادراتی کشور می‌تواند در درازمدت بر دلار اثر بگذارد.

همچنین نادر بذرافشان، دبیر هیات‌مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: به نظر نمی‌رسد این تحریم‌ها تاثیری در روند بازار کشور در آینده داشته باشد. عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا و سکه، افزایش اونس جهانی و میزان تقاضا در بازار است. اونس جهانی در چند روز گذشته حدود ۵۰ دلار افزایش پیدا کرد. همچنین، به دلیل فرارسیدن ماه محرم، میزان تقاضا در بازار داخلی کاهش یافته است. با توجه به ورود به ایام محرم و کاهش تقاضا در بازار و همچنین، کاهش قیمت‌ها در هفته‌های گذشته، به نظر می‌رسد روند کاهشی بین یک تا دو درصد ادامه داشته باشد.

سیگنال‌های سیاسی و شاخص‌های کلان اقتصادی در بعد داخلی و بین‌المللی بر قیمت دلار، طلا و  سکه اثرگذار هستند.

آخرین اخبار از تحولات بازارها را در صفحه گزارش بازارهای تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند