تجارت‌نیوز از انتظارات تورمی مردم گزارش می‌دهد:

دلار در بهمن گران می‌شود یا ارزان؟

دلار در بهمن گران می‌شود یا ارزان؟

فعالان و کارشناسان بازار ارز باور دارند انتظارات تورمی تعدیل شده و تا زمان روشن شدن موضع بایدن نسبت به ایران، خوشبینی مردم به وضعیت هم ادامه دارد با این حال باید این انتظار را هم داشت که انتظارات ممکن است دوباره سمت و سویی صعودی به خود بگیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، روز چهارشنبه رئیس کل بانک مرکزی خبر داده که بخشی از منابع بلوکه شده ایران آزاد شده است و اکنون در حال استفاده از آن هستیم، بخش دیگر نیز به تدریج تامین خواهد شد.

البته همتی درباره این که پول ایران در کدام کشور و چگونه آزاد شده و مبلغ آن چقدر بوده، حرفی نزده است.

در همین زمینه رئیس اتاق مشترک ایران و کره جنوبی نیز روز چهارشنبه در گفتگو با تجارت‌نیوز گفته:« دلارهای بلوکه شده تا پایان سال از کره جنوبی آزاد می‌شود»

علاوه بر سیگنال‌های مثبت از سوی مسئولان، که به نظر می‌رسد با هدف سوار شدن بر موج کاهشی قیمت دلار باشد، خود معامله‌گران نیز نسبت به پایان فشار حداکثری و آغاز دوران بایدن خوشبین هستند.

با این حال به باور فعالان و کارشناسان درست است که انتظارات تورمی در پی انتخاب نامزد دموکرات‌ها در انتخابات آمریکا تعدیل شده است ولی در صورتی که اتفاق خاصی در روزها و هفته‌های آتی رخ ندهد و بازار احساس کند که خوش‌بینی به بایدن بیهوده بوده است، جهت انتظارات این بار به سوی صعود قیمت‌ها تغییر می‌کند.

اما مردمی که رئیس کل بانک مرکزی آنان را بهترین قاضی شرایط اقتصادی این روزها می‌خواند، درباره وضعیت دلار در روزها و ماه‌های آینده چه فکر می‌کنند؟

در ادامه تعدادی از نظرات آنان را می‌خوانید:

« دلار صعودی میشه مطمئن باشین»

« قیمت دلار فعلا روی  ۲۱، ۲۲ تثبیت میشه. زیر ۲۰ زوده هنوز… همه با دلار ۲۴، ۲۵ کار می‌کردن حالا ۲۱، ۲۲ تا ببینیم بایدن می‌خواد چیکار بکنه…»

« کل روند کاهشی دو روز نشد آقای روحانی! دلار زیر ۲۰ امکان ندارد»

« دلار به زیر ۱۸ هزارتومن میرسه طلا زیر هفتصد. این خط اینم نشون …»

« دلار دیگه زیر ۲۲ هزار تومن نمیاد چون اگر زیر ۲۲ بمونه بورس هم ریزشی میشه»

« وقتی سیاست مالی ما اصلاح نشده کاهش نرخ مفید نیست. الان یه روز ۲۳تومنه یه روز۲۲تومنه یه روز۲۴ تومنه. این که نمیشه باید یه نرخ ثابت داشته باشه»

« دلار تا چند ماه اینده زیر ۱۵ تومن میاد»

« چه جوری دولتی که ارز نداره قیمت دلار رو میاره پایین»

« خیلی بعیده. دلار به نظرم زیر هجده نمیاد»

« همه قیمت‌ها به دست دولت و مصنوعی بالا رفت و حالا که نزدیک به انتخابات میشه باز برمی‌گردونند به قیمت نزدیک ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان»

« توی کشور ما همه چیز دست دولته. به خاطر انتخابات چند ماه اینده دولت میخواد یه امیدی توی مردم ایجاد کنه و قیمت دلارو کاهش میده. فعلا افزایش قیمت نداریم. قیمت دلار در آینده نزدیک بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان خواهد شد»

« دلار میشه ۱۵شک نکنید ولی همه چی به تعامل ایران با دنیا و رفع تحریم‌ها بستگی داره»

« افت دلار تا ۱۷تومان حتمی است وشکی درآن نکنید. متاسفانه بانک مرکزی اجازه سقوط زیاد نمی‌دهد وگرنه دلار باید بیش از ۱۲تومان نباشد. عده ای کاملا درست گویند نقدینگی افزایش یافته، مگرقرار بوده کاهش یابد؟ همیشه وهرساله نقدینگی افزایش می‌یابد دراین یک قرن سالی سراغ نداریم نقدینگی افزایش نیافته باشد. فقط سرعت افزایش آن باهم فرق داشته. الان افزایش نقدینگی وتمام پارامترهای اقتصادی ارزش دلار در برابر ریال را نهایت ۱۲هزار تومان می‌دانند»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند