رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا خبر داد:

کاهش روزانه قاچاق سوخت در کشور

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از کاهش روزانه دو تا سه میلیون لیتر قاچاق سوخت در کشور خبر داد و گفت: قرار است سوخت تبادلی به همه مرزها تسری یابد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از کاهش روزانه دو تا سه میلیون لیتر قاچاق سوخت در کشور خبرداد و گفت: قرار است سوخت تبادلی به همه مرزها تسری یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی مویدی پس از جلسه بررسی وضعیت قاچاق سوخت در کشور که با حضور همه اعضای این ستاد در وزارت کشور به ریاست عبدالرضا رحمانی فضلی برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: درجلسه امروز در خصوص مبارزه با قاچاق سوخت تصمیمات خوبی اخذ شد از جمله این که قرار شد کلیه ناوگان حمل‌ونقل سوخت به طرح پیمایش بپیوندند و دستگاه‌های متولی این مصوبه را با جدیت پیگیری کنند.

وی یکی دیگر از مبادی قاچاق سوخت در کشور را ورود و خروج خودروهای ترانزیتی به کشور عنوان و اظهار کرد: بخشی از قاچاق سوخت به تردد این خودروها به کشور انجام می‌شود و قرار شد وزارت نفت تجهیزات لازم را برای مقابله با این روند فراهم کند و در حال حاضر ۱۵ کشور با ما روابط ناوگانی دارند.

مویدی تصریح کرد: یکی دیگر از مصوبات جلسه امروز این بود که مقرر شد وزارت نفت و استانداری‌ها روند سوخت تبادلی مرز نشینان با آن سوی مرزها را که قبلا در چند استان اجرا می‌شد را به تمام مرزها تسری دهند تا توسعه مناطق مرزی رقم زده شود. اجرای این مصوبه با اعمال نظر استاندار هر استان اجرا خواهد شد ضمن اینکه بخش مهمی از قاچاق سوخت به خارج از کشور در خصوص مشتقات نفتی است که در این مصوبه، بحث تبادل سوخت با همسایگان در خصوص مشتقات نفتی تصمیم‌گیری شد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره احیای کارت سوخت، یادآور شد: در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مقرر شد کارت سوخت احیا شود و وزارت نفت و دیگر دستگاه‌های متولی تاکنون برای اجرای این فرآیند تلاش خوبی داشته باشند. همچنین قرار است نیروی انتظامی از این پس برای هر خودرویی که پلاک می‌شود، همزمان کارت سوخت صادر کند و از سوی دیگر هر خودرویی که از رده خارج می‌شود، کارت سوخت نیز باطل شود.

وی درباره زمان اجرای استفاده مجدد از کارت سوخت گفت: این موضوع در حوزه تصمیم‌گیری‌های دولت است و به ستاد باز نمی‌گردد.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسشی درباره کاهش حجم قاچاق سوخت در ماه‌های اخیر اظهار داشت: با همکاری وزارت نفت و نیروی انتظامی و استانداری‌ها، شیب قاچاق سوخت در دو سه ماه گذشته فروکش کرده است به گونه ای که قبلا ۱۰ تا ۱۵ میلیون لیتر سوخت در روز قاچاق می‌شد که با اجرای تمهیدات اندیشیده شده و همچنین آغاز فروش سوخت در مرزها به صورت تبادلی، این رقم دو تا سه میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.

مویدی همچنین با بیان اینکه در یکی از استان‌ها ۲۰۰ هزار کارت سوخت را امحاء کرده ایم، در خصوص قاچاق کالا گفت: سیاست‌های ارزی سبب شد که قاچاق کالا کاهش یافته ولی در مقابل قاچاق معکوس از مرزها به داخل کشور را شاهد باشیم. با این حال دستگاه‌های متولی در مرزها، جدال خوبی با این موضوع داشتند اما همچنان شاهد خروج دام، سوخت و کالاهای اساسی در مرزها هستیم.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند