کمبود 5 میلیون واحد مسکونی در کشور

کمبود 5 میلیون واحد مسکونی در کشور

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: 5 میلیون خانوار در جامعه، نیازمند مسکن هستند و با فعال شدن تولید در این بخش 500 هزار مهندس مشغول به کار می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدرضا رضایی کوچی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه سال گذشته در نامه‌ای به رئیس جمهور شرایط عمومی بخش مسکن را پیش بینی کرده بودیم، افزود: در سال‌های گذشته با رکود تولید مسکن تورم بسیار زیاد قیمت مسکن را می‌بینیم.

وی نبود تعادل میان تولید و نیاز جامعه را عامل گرانی قیمت مسکن دانست و گفت: در دنیا 30 درصد اقتصاد به بخش مسکن اختصاص می‌یابد اما در کشور ما از تسهیلات پرداخت شده فقط 8 درصد مربوط به بخش مسکن است.

رضایی کوچی افزود: 5 میلیون خانوار در جامعه، نیازمند مسکن هستند و با فعال شدن تولید در این بخش 500 هزار مهندس مشغول به کار می‌شوند.

وی با بیان اینکه 60 درصد درآمد شهرداری‌ها از ساخت و ساز مسکن است، گفت: تسهیلات بانکی را به سمت تولید سوق نداده‌ایم.­

رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: اکنون تسهیلات خرید مسکن در تهران 160 میلیون تومان برای زوج‌های جوان است اما این تسهیلات 20 تا 25 درصد قیمت مسکن را تأمین می‌کند.

رضایی گفت: باید سالانه 700 هزار واحد مسکونی ساخته شود اما بیشترین تعداد مسکن که در سال های اخیر ساخته شده 300 هزار واحد در سال بوده است.

وی افزود: تا کنون به رغم تأکید رئیس جمهور و تصریح قانون، فقط 10 درصد زمین‌هایی که در اختیار دستگاه‌های دولتی بوده به وزارت راه و شهرسازی برای ساخت و ساز داده شده است و هنوز 90 درصد زمین‌ها در اختیار دستگاه‌های دولتی است.

رضایی گفت: هیچ پایه‌ای برای اجاره‌بها در کشور وجود ندارد و وزارت راه و شهرسازی و امور اقتصادی و دارایی هر دو در اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی مقصرند.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند