آیفون 14 همچنان بلاتکلیف است

آیفون 14 همچنان بلاتکلیف است

زمان مشخص شدن تکلیف ریجستر گوشی آیفون 14 هنوز مشخص نیست. سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی احتمال می‌دهد آذرماه تکلیف ریجستر این موبایل مشخص شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه اعلام شده به‌دلیل مدیریت منابع ارزی به واردات آیفون 14 ارز اختصاص داده نمی‌شود، تصریح کرد: به‌نظر می‌رسد اگر امکان واردات آیفون 14 فراهم شود حداقل برای چند ماه ارزبری زیادی خواهد داشت و به همین دلیل این تصمیم گرفته شده است‌.

به نقل از ایسنا، به گفته محمدرضا عالیان هر کالایی که از طریق رویه مسافری وارد شود، اگر در گمرکات اظهار شده باشد، می‌تواند رجیستر شود، اما اگر اظهار نشده باشد، غیرقانونی است و رجیستر هم نمی‌شود. اما در حال حاضر مسئله این است که اصلا رجیستر شدن یا نشدن آیفون 14، تعیین تکلیف نشده است.

عالیان ادامه داد: البته اگر کالایی به‌صورت قانونی از رویه مسافری وارد شده باشد، اجازه استفاده تجاری ندارد و نباید خریدوفروش شود. اما در این زمینه خلاء قانونی وجود دارد. به همین دلیل پیشنهاد شد برای حداقل شش ماه امکان انتقال مالکیت کالایی که از رویه مسافری وارد شده، وجود نداشته باشد تا این مشکل حل شود.

زمان تعیین تکلیف آیفون 14

وی با بیان اینکه انجمن امیدوار است وضعیت رجیستری آیفون 14 به زودی تعیین تکلیف شود، تصریح کرد: اخیرا یکی از روزنامه‌ها و به دنبال آن برخی فروشندگان به نقل از من اعلام کردند آیفون 14 از آذرماه رجیستر می‌شود، اما این موضوع مطرح نشده و فقط پیش‌بینی می‌شود که در آذرماه درباره رجیستر شدن یا نشدن آیفون 14 ادامه وضعیت به شکل فعلی تصمیم گرفته شود.

سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی در ادامه تاکید کرد که فروشندگان و مردم باید بدانند از خریدوفروش کالایی که از رجیستر شدن آن اطمینان ندارند و کد رجیستری ندارد، اجتناب کنند. با توجه به اینکه قیمت آیفون 14 حدود ۵۰ تا ۶۰میلیون تومان است، خرید این موبایل فراتر از تبعات قانونی، برای خریداران و فروشندگان تبعات مالی خواهد داشت.

محمدرضا عالیان با بیان اینکه توصیه انجمن این است که تا زمانی که وضعیت واردات آیفون 14 مشخص نشده، خریدوفروش این کالا انجام نشود، تصریح کرد: تاکنون حتی یک آیفون 14 در ایران رجیستر نشده است. بر اساس اطلاعاتی که اصناف ارائه می‌کنند، تخمین زده می‌شود حدود ۲۵هزار آیفون 14 در کشور وجود داشته باشد.

عالیان یک ماه پیش هم گفته بود که موبایل‌های آیفون 14 که در حال حاضر در بازار هستند به‌صورت قاچاق یا از طریق رویه مسافری به کشور وارد شده و رجیستر نشده و وضعیت رجیستر شدن یا نشدن آن هم مشخص نیست.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند