تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

اسنپ و تپسی پس از گرانی بنزین چه کردند؟

اسنپ و تپسی پس از گرانی بنزین چه کردند؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش قیمت بنزین روی رفتار شرکت‌های تاکسی آنلاین تاثیر گذاشته و اسنپ دستورالعمل نظارتی و پرداخت عوارض به شهرداری را پس از مقاومت‌های بسیار پیش از گرانی بنزین امضا کرد و تپسی نیز برای رانندگان خود امتیازاتی در نظر گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بیش از یک ماه پیش شرکت تاکسی اینترنتی تپسی بر اساس اطلاعیه‌ای که وزارت کشور به تاکسی‌های آنلاین ابلاغ کرده بود، با شهرداری تهران قرارداد امضا کرد.

براساس این دستورالعمل تاکسی‌های اینترنتی پس از عقد قرارداد باید عوارض دو درصدی به شهرداری‌ها پرداخت کنند.

در آن زمان که تپسی این دستورالعمل را امضا کرد، اسنپ نسبت به آن واکنش تندی نشان داد. اما در هفته‌ای که سپری شد، با گران شدن بنزین خبر امضای این دستورالعمل توسط ژوبین علاقبند، مدیرعامل اسنپ نیز منتشر شد.

ژوبین علاقبند، مدیرعامل شرکت خدمات هوشمند مسافر«اسنپ»، نیز در ادامه ضمن ابراز خرسندی از امضای قرارداد همکاری با شهرداری تهران تصریح کرد: تاکسی‌های اینترنتی نقش عمده‌ای در حمل‌ونقل شهری دارند، مواردی در دستورالعمل دارای ابهام بود که طی جلسات متعدد با وزارت کشور و معاونت علمی رئیس‌جمهور رفع ابهام شده و امروز دستورالعمل فوق، ابلاغ و اجرایی شده است.(ایسنا)

وضعیت سهمیه‌بندی بنزین نیز برای تاکسی‌های اینترنتی به گفته شهرام رضایی، مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران؛ مابه‌التفاوت قیمت نخست و دوم در مقدار پیمایشی که تاکسی‌های اینترنتی انجام می‌دهند، به صورت اعتبار در کارت بانکی راننده این تاکسی‌های اینترنتی شارژ خواهد شد.

با توجه به مقاومت شرکت اسنپ نسبت به امضای این دستورالعمل در گذشته و سپس عقد این قرارداد دو روز پس از افزایش قیمت بنزین، به نظر می‌رسد شرکت‌های تاکسی اینترنتی و رانندگان آن از افزایش قیمت‌ها و هزینه‌های خود نگران هستند.

در این خصوص تپسی اطلاعیه‌ای با هدف حمایت مالی و کاهش نگرانی رانندگان درباره افزایش قیمت بنزین منتشر کرده است.

در این اطلاعیه آمده که در روزهای اخیر با ابلاغ طرح سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت این حامل انرژی، رانندگان تاکسی‌های آنلاین با نگرانی‌هایی در ارتباط با افزایش هزینه‌های جاری‌شان روبه رو شده‌اند. به همین دلیل تپ‌سی برای حمایت از رانندگان خود و کاهش نگرانی آنها، یک سوم درآمدش را به آنها اختصاص می‌دهد.

براساس این اطلاعیه به نقل از میلاد منشی‌پور، مدیر عامل شرکت تپ‌سی، آمده است: به دنبال افزایش قیمت بنزین و نگرانی رانندگان این شرکت از افزایش هزینه‌های جاری به همین دلیل تصمیم گرفتیم برای حمایت از آنها، بخشی از درآمد خود را به آنها اختصاص دهیم.

به گفته منشی‌‌‌پور، با اجرای این تصمیم، تپ‌سی حداقل به مدت یک هفته، با کاهش کمیسیون دریافتی خود، یک سوم درآمدش از سفرها را به سفیران اختصاص می‌دهد. به این ترتیب کمیسیون این شرکت از ۱۵ درصد به ۱۰ درصد کاهش یافته و ۵ درصد باقی مانده به درآمد رانندگان اضافه می‌شود.

پیش‌تر نیز این شرکت، اعلام کرد که در تاریخ‌های ۲۷ و ۲۸ آبان، برای کمک به به رانندگان مشغول به کار در این تاکسی اینترنتی، به ازای هر لیتر مصرفی، مبلغ ۱۵۰۰ تومان به صورت وام و ۵۰۰ تومان پاداش بلاعوض اختصاص می‌دهد.

سهمیه‌بندی بنزین از بامداد جمعه ۲۴ آبان آغاز و قرار شد برای کمک به رانندگان تاکسی‌های اینترنتی تا سقف ۳۰۰ لیتر در ماه سهمیه بنزین اختصاص یابد. این سهمیه شامل تمام رانندگان تاکسی‌های اینترنتی می‌شود که در طول یک ماه، بیش از ۲۰۰ کیلومتر پیمایش داشته باشند و به ازای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان تا سقف ۳۰۰ لیتر در ماه است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند