تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

عمکرد دیجی‌کالا از آمازون بهتر است؟

عمکرد دیجی‌کالا از آمازون بهتر است؟

دیجی‌کالا، عملکرد خود را در مرجوعی محصول و بازپرداخت وجه از آمازون بهتر می‌داند اما برخی از مشتریان با این موضوع موافق نیستند؛ مدیران این فروشگاه اینترنتی مدعی هستند در ۹۲ درصد موارد، بازپرداخت هزینه کالا کمتر از ۴۸ ساعت انجام می‌‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، دیجی‌کالا چندی پیش جدولی را برای مقایسه خدمات خود با آمازون منتشر کرد؛ بر اساس این جدول، در موارد مختلف کارکرد فروشگاه اینترنتی ایرانی از همتای بین‌المللی خود بهتر است.

با وجود این، برخی کاربران در فضای مجازی بعضی موارد مندرج در این جدول را رد کردند؛ انتقادات از دی جی کالا به ویژه به چالش‌های مربوط به مرجوعی یا بازپرداخت وجه در هنگام دریافت کالای بی‌کیفیت یا معیوب مربوط می‌شد.

اما امیرحسن موسوی، مدیر روابط عمومی دیجی‌کالا می‌گوید که این فروشگاه اینترنتی، در حدود ۹۲ درصد موارد، بازپرداخت وجه را در کمتر ۴۸ ساعت انجام می‌دهد.

تنظیم جدول بر اساس اطلاعات آمازون

او در گفتگو با تجارت‌نیوز، احتمال ارسال کالای مغایر یا بی‌کیفیت را صفر نمی‌داند اما مدعی می‌شود که آمار این موارد زیر یک درصد است و دیجی‌کالا در همین موارد اندک نیز، پشتیبان مشتری است.

موسوی می‌گوید: جدول مورد اشاره نیز بر اساس اطلاعات مندرج در سایت آمازون، تنظیم شده است. برای مثال اگر کاربری بخواهد بدون دلیل کالایی را پس دهد، این فروشگاه اینترنتی ۸۰ درصد هزینه آن را بازپرداخت می‌کند اما دیجی‌کالا در هر شرایطی، ۱۰۰ درصد وجه را به خریدار پس می‌دهد.

او می‌افزاید: دیجی‌کالا زیرساخت پرداختی با عنوان دیجی‌پی را برای ساماندهی همین موضوع ایجاد کرده است و حدود ۹۲ درصد بازپرداخت‌ها، کمتر از ۴۸ ساعت پس از تحویل کالا انجام می‌شود.

امکان بروز مشکل وجود دارد

با وجود این، موسوی می‌پذیرد که همیشه امکان بروز مشکلاتی وجود دارد اما به گفته او، تاخیر در این مورد ممکن است دلایل مختلف داشته باشد؛ برای مثال طبق قانون تجارت الکترونیک، دیجی‌کالا باید هزینه را به همان کارتی بازپرداخت کند که مشتری، وجه محصول را با آن واریز کرده است.

اما در مواردی شماره کارتی که مشتری پرداخت وجه را با آن انجام داده، با شمار کارتی که در پنل کاربری خود ثبت کرده است، یکی نیست؛ در این موارد پشتیبانی باید پیگیری کند تا مشتری همان شماره را ثبت کند. این موضوع باعث طولانی شدن روند بازپرداخت می‌شود.

موسوی، مسدود بودن کارت مشتری را یکی دیگر از دلایل احتمالی می‌داند که باعث تاخیر در بازپرداخت وجه می‌شود.

تاخیر در تحویل کالا به مرکز عملیات

همچنین به گفته سعید کوهساریان، مدیر مرکز تماس مشتریان دیجی‌کالا، طولانی شدن فرایند بازگشت محصول به انبار این فروشگاه، یکی دیگر از دلایل تاخیر در بازپرداخت وجه است.

او توضیح می‌دهد: راه‌های مختلفی برای باز پس‌گیری کالا وجود دارد که شامل سرویس اکسپرس دیجی‌کالا، پست یا دیگر شرکت‌های حمل و نقل می‌شود.

کوهساریان می‌افزاید: در مواردی که مشتری در برخی از شهرستان‌ها محصول را از طریق پست یا شرکت‌های دیگر پس می‌فرستد، گاهی فرایند تحویل آن به مرکز عملیات دیجی‌کالا در تهران طولانی می‌شود و به تبع آن، پرداخت وجه نیز با تاخیر صورت می‌گرد.

همچنین موسوی، مدیر روابط عمومی این فروشگاه اینترنتی توضیح می‌دهد: دیجی‌کالا پلتفرمی است که از یک سو با کاربر و از سوی دیگر با فروشندگان سر و کار دارد. در نتیجه نخست باید کالا را به فروشنده تحویل دهد تا بتواند پول را از او پس بگیرد. بر همین اساس، تاخیر در ارسال کالا، فرایند را طولانی می‌کند.

شکایت‌های تامین‌کنندگان از مرجوعی

به گفته مدیر روابط عمومی دیجی‌کالا، اکنون تامین‌کنندگان این فروشگاه اینترنتی نسبت به موضوع مرجوعی انتقادهای جدی دارند و گلایه می‌کنند که آنها کالای نو و سالم را تحویل مشتری داده‌اند، اما او آن را استفاده شده پس فرستاده است.

موسوی مدعی است برخی از فروشندگان در شبکه‌های اجتماعی معترض این نکته هستند که دیجی‌کالا همیشه سمت مشتری است و در واقعیت نیز همین‌گونه است.

او می‌افزاید: البته دیجی‌کالا سازوکارهایی را برای شناسایی درصد کمی از کاربرانی که ممکن است از این موضوع سوءاستفاده کنند در نظر گرفته است. برای مثال کاربری بود که به صورت مداوم همه کالاهایی را که خریداری می‌کرد، پس می‌داد.

به گفته موسوی، در چنین مواردی که موضوع تکرارشونده است، افراد شناسایی می‌شوند و این خدمت دیگر به آنها ارائه نمی‌شود تا فروشندگان متضرر نشوند.

تجربه‌های خود را از خرید یا فروش محصول در بستر دیجی‌کالا با تجارت‌نیوز در میان بگذارید.

آخرین اخبار و گزارش‌ها در حوزه استارتاپ و فناوری اطلاعات را در صفحه اختصاصی استارتاپ تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند