تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تیک تاک کاربران ایرانی را مسدود می‌کند؟

تیک تاک کاربران ایرانی را مسدود می‌کند؟

استفاده از اپلیکیشن چینی تیک تاک برای کاربران ایرانی از ابتدا در ایران با فیلترینگ مواجه شد، اکنون این شرکت چینی دسترسی کاربران با آی پی ایران را به طور کامل مسدود کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، اپلیکیشن تیک تاک که یکی از پر طرفداران‌ترین شبکه‌های اجتماعی در جهان است، به نظر می‌رسد اخیراً دسترسی کاربران ایرانی را محدود کرده است.

اپلیکیشن تیک تاک که ساخت کشور چین است، برای ساختن ویدیو‌ استفاده می‌شود. که براساس آمارهای به دست آمده تاکنون توانسته بیشتر از فیسبوک، واتس اپ، اینستاگرام و بیشتر از هر اپلیکیشن دیگر در جهان کاربر داشته باشد.

این اپلیکیشن برخلاف دیگر اپلیکیشن‌های مطرح در جهان، یک اپلیکیشن آمریکایی یا اروپایی نیست. به عبارت دیگر، صدر جدول به دست یک شرکت چینی رسیده است.

برخی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی ادعا دارند که طی چند وقت اخیر تیک تاک حتی با فیلترشکن هم برایشان در دسترس نیست و به نظر می‌رسد مشکل از سوی تیک تاک است.

یکی از کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در توییتر خود نوشته است: «تیک تاک کلا امکان عضویت کاربران ایرانی رو مسدود کرده. هم زمان از روی اپراتور سیم‌کارت و آی‌پی و هر ابزاری که بتونه چک می‌کنه و اولین بار که متوجه بشه اکانت از ایرانه سریعا برای همیشه اکانت رو ساسپند می‌کنه.»

پای طرح صیانت در میان است؟

با اینکه تیک تاک اپلیکیشنی چینی است، اما این اپلیکیشن مانند دیگر اپلیکیشن‌های مطرح در ایران از همان ابتدا با فیلترینگ مواجه شد. اما به نظر می‌رسد این بار تیک تاک تصمیم گرفته است که اجازه ورود افراد با آی‌پی‌های ایران به این اپلیکیشن را ندهد و همچنین حساب کاربری ایرانیان را هم مسدود کند.

همچنین با مطرح شدن دوباره مسئله طرح صیانت از فضای مجازی در مجلس و مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی خارجی، ممکن است که ایران از شرکت چینی تیک تاک خواسته باشد که به کارابران اجازه ورود به تیک تاک را ندهد.

برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی ادعا دارند که «ظاهراً ایران از سرور چینی تیک‌‌تاک خواسته که کد ثبت‌نام‌ را برای شماره ایران نفرستد،که این موضوع باعث می‌شود ایرانی‌ها مجبور شوند که با شماره بین‌المللی ثبت‌نام کنند.»

«تیک تاک با ما دشواری نداره. مسئولان محترم سانسورینگ و فیلترینگ از چین خواستن کلا آب رو از چشمه ببنده!»

راه حل چیست؟

تیک تاک می‌تواند به راحتی و با استفاده از سیم کارت موجود در دستگاه، محل زندگی‌ فرد را شناسایی کند. اگر کاربر ساکن ایران باشد، پس از شناسایی به سرعت دسترسی را با سرورهای خود قطع می‌کند.

اما کاربران ایرانی این مشکل را نیز به راحتی دور می‌زنند. با روش‌هایی از جمله وصل شدن به اینترنت وای فای یا هات اسپات و با استفاده از فیلترشکن، کاربران ایرانی می‌توانند در تیک تاک عضو شوند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند