خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : پیش بینی قیمت طلا و سکه در نیمه دوم سال/ طلا و سکه بخریم؟
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

یک پاسخ اشتباه هوش مصنوعی Bard، سهام گوگل را 140 میلیارد دلار کاهش داد!

1 e1675938743148

چت بات Bard که گوگل آن را برای رقابت با ChatGPT معرفی کرد، شروع خوبی را نداشته است، چرا که در دموی گوگل این هوش مصنوعی پاسخ اشتباهی را ارائه داده و باعث سقوط 8 درصدی سهام آلفابت (مادر گوگل) شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، روز دوشنبه (17 بهمن) گوگل ربات چت هوش مصنوعی Bard خود را به عنوان رقیب ChatGPT معرفی کرد. این چت بات قرار است که «در هفته‌های آینده به‌طور گسترده‌تر برای عموم در دسترس قرار گیرد». اما این ربات شروع خوبی نداشته است، زیرا براساس گزارش‌ها، Bard در اولین نسخه نمایشی خود یک خطای جدی مرتکب شده است.

چت بات هوش مصنوعی Bard گوگل روز گذشته در رویداد معرفی به این سوال «چه کشفیات جدیدی از تلسکوپ فضایی جیمز وب می‌توانم به کودک 9 ساله خود بگویم؟» به اشتباه پاسخ داد که تلسکوپ فضایی جیمز وب برای اولین بار از سیاره خارج از منظومه شمسی عکس گرفته است.

این در حالیست که تعدادی از اخترشناسان بلافاصله در توییتر اشاره کردند که این پاسخ نادرست است و اولین تصویر از یک سیاره فراخورشیدی در سال 2004 گرفته شده است. این پاسخ پیش از این هم در وب سایت ناسا وجود داشته است.

سهام گوگل 8 درصد کاهش یافت

به گزارش verge، به گزارش پس از آن، سهام آلفابت (شرکت مادر گوگل) روز گذشته پس چت بات Bard گوگل اطلاعات نادرستی را به والدین داد، حدود 8 درصد کاهش یافت. این به معنای زیان 100 میلیارد دلاری از نظر ارزش کل است.

به دنبال کاهش سهام آلفابت، نگرانی‌های مدیران گو‌گل افزایش یافت. چرا که به نظر می‌رسد که رقیب او یعنی مایکروسافت با ارائه پیشنهادهای جدید جایگاه خود را در بازار موتورهای جستجو گسترش دهد.

البته، این تنها موضوعی نبود که باعث ایجاد شک و تردید در بین سرمایه‌گذاران آلفابت شد، زیرا همه می‌دانند که فناوری هوش مصنوعی، به‌ویژه آنچه که مربوط به چت ربات‌های هوش مصنوعی است (هنوز) کامل نیست. اما به گفته تحلیلگران فناوری و بازار، گو‌گل هنوز جزئیات دقیقی در مورد ویژگی‌های اصلی پلتفرم جدید در مقایسه با رقیب اصلی خود ChatGPT که به طور مشترک توسط OpenAI و مایکروسافت توسعه داده شده است، ارائه نکرده است.

گوگل از زمانی که توسعه دهنده OpenAI، چت ربات بسیار محبوب خود را به نام ChatGPT راه اندازی کرد، تحت فشار قرار گرفته است، چراکه بسیاری از صنعت فناوری این چت بات را به عنوان نسل بعدی جستجو معرفی می‌کنند.

مایکروسافت احتمال خطا را پیش‌بینی کرده بود

روز سه‌شنبه، مایکروسافت که میلیاردها دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده، از نسخه جدیدی از موتور جستجوی Bing و مرورگر Edge خود رونمایی کرد که فناوری‌های راه‌اندازی هوش مصنوعی را در آن‌ها ادغام کرده است.

با وجود این مایکروسافت در همان ابتدا رخ دادن اشتباه توسط هوش مصنوعی را پیش‌بینی کرده بود و به همین دلیل گفته بود: «بینگ از هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کند، بنابراین غافلگیری و اشتباه ممکن است، حتماً حقایق را بررسی کنید و بازخورد خود را به اشتراک بگذارید تا بتوانیم یاد بگیریم و پیشرفت کنیم.»

به نظر می‌رسد که مسابقه هوش مصنوعی در میان غول‌های فناوری  تازه آغاز شده است. یک روز پس از اینکه گو‌گل برای اولین بار از Bard رونمایی کرد، مایکروسافت اعلام کرد که نسخه جدیدی از موتور جستجوی خود «Bing» را منتشر خواهد کرد که توسط قدرت‌های ChatGPT تقویت شده است.

مایکروسافت ادعا می‌کند که فناوری OpenAI در بینگ برای کمک به کاربران در خلاصه‌سازی سریع صفحات وب، ترکیب طیف گسترده‌ای از منابع و همچنین کمک به آنها در نوشتن ایمیل‌ها به کار گرفته می‌شود.

به دنبال آغاز به‌کار ChatGPT و غوغایی که در اینترنت به پا کرد، هفته بزرگی برای هوش مصنوعی بود. مایکروسافت یک موتور جستجوی Bing و مرورگر Edge مبتنی بر هوش مصنوعی را معرفی کرد در حالی که گو‌گل با Bard، یک سرویس آزمایشی هوش مصنوعی مکالمه‌ای که توسط مدل زبانی آن برای برنامه‌های گفتگو (یا به اختصار LaMDA) پشتیبانی می‌شود، به جهان معرفی کرد. شرکت فناوری چینی Baidu نیز در حال کار بر روی یک سرویس ChatGPT-مانند به نام Ernie است.

مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های مربوط به حوزه تکنولوژی و استارتاپ را در صفحه اخبار اختصاصی اخبار استارتاپ تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات