خبر فوری:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۱۷۵۴

«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد:

چین امپراتوری بی‌رقیب در قلمرو پنل های خورشیدی

چین امپراتوری بی‌رقیب در قلمرو پنل های خورشیدی

چین با اقتدار در صدر زنجیره تامین پنل های خورشیدی جهان قرار دارد و سهمی 80 درصدی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، چین جایگاه خود را به عنوان رهبر بی‌رقیب در صنعت پنل های خورشیدی جهان تثبیت کرده است. این کشور 80 درصد از زنجیره تامین جهانی را در اختیار دارد و ظرفیت انرژی خورشیدی چین تقریباً دو برابر اتحادیه اروپا و سه برابر آمریکاست.

پیش‌بینی می‌شود چین تا سال 2028، حدود 60 درصد از ظرفیت‌های تجدیدپذیر جدید را در جهان به خود اختصاص دهد.

به نقل از oilprice، در سال 2023، انرژی خورشیدی سه‌چهارم افزایش ظرفیت تجدیدپذیر در سراسر جهان را به خود اختصاص داد. بیشتر این رشد در آسیا، اروپا و آمریکا اتفاق افتاده است.

عوامل رهبری چین در انرژی خورشیدی

رشد چشمگیر

مجموع ظرفیت نصب‌شده چین تا سال 2022، به 393 گیگاوات رسید که تقریباً دو برابر ظرفیت 205 گیگاواتی اتحادیه اروپا بود و از مجموع 113 گیگاوات آمریکا بیش از سه برابر به صورت مطلق پیشی گرفت.

این کشور دارای نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) 25 درصدی در ظرفیت نصب‌شده فتوولتائیک (PV) از سال 2017 بوده است، در حالی که اتحادیه اروپا و آمریکا به‌ترتیب 16 و 21 درصد رشد مرکب سالانه (CAGR) داشته‌اند.

تسلط بر زنجیره تامین

چین بر تولید قطعات انرژی خورشیدی تسلط دارد و در حال حاضر حدود 80 درصد از زنجیره تامین پنل های خورشیدی جهان را در اختیار دارد.

حمایت‌های دولتی

چین از طریق یارانه‌ها و سیاست‌های تشویقی، صنعت انرژی خورشیدی خود را به طور فعال تقویت کرده است.

اشتغال‌زایی

صنعت خورشیدی چین علاوه بر برتری در تولید، اشتغال‌زایی قابل توجهی نیز ایجاد کرده است. در سال 2022، صنعت خورشیدی چین 2.76 میلیون نفر را استخدام کرد که نقش‌های تولیدی تقریباً 1.8 میلیون نفر و ۹۱۸ هزار شغل باقی‌مانده در ساخت‌وساز، نصب و راه‌اندازی و عملیات و نگهداری را نشان می‌دهد. صنعت اتحادیه اروپا ۶۴۸ هزار نفر را استخدام کرده است، در حالی که آمریکا به ۲۶۴ هزار شغل رسیده است.

تاثیرات رهبری چین در انرژی خورشیدی

تسلط چین بر زنجیره تامین، امنیت عرضه را برای سایر کشورها به خطر می‌اندازد و آنها را در برابر نوسانات قیمت و اختلالات آسیب‌پذیر می‌کند. تولیدکنندگان در سایر کشورها برای رقابت با قیمت‌ها و نوآوری‌های چین دچار چالش هستند.

تعهد چین به انرژی خورشیدی به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی کمک می‌کند.

چشم‌انداز آینده چین

چین همچنان به سرمایه‌گذاری در انرژی خورشیدی ادامه می‌دهد و انتظار می‌رود تا سال 2028، حدود 60 درصد از ظرفیت‌های جدید تجدیدپذیر را در جهان به خود اختصاص دهد. این کشور به‌رغم حذف تدریجی یارانه‌های ملی، در مسیر رسیدن به اهداف خود برای تولید برق تجدیدپذیر پیش از سال 2030 است و انتظار می‌رود تا سال 2024 به هدف خود در زمینه انرژی‌های بادی و خورشیدی دست یابد که 6 سال زودتر از برنامه است.

تسلط چین بر صنعت پنل های خورشیدی، این کشور را به عنوان رهبر بلامنازع در عرصه انرژی پاک تثبیت می‌کند. با تعهد به توسعه و سرمایه‌گذاری مداوم، چین به طور فزاینده‌ای جایگاه خود را به عنوان پیشرو در انتقال به آینده‌ای پایدارتر، تقویت می‌کند.

اخبار حوزه محیط‌زیست و تغییرات اقلیمی را در صفحه اقتصاد سبز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.