کد مطلب: ۵۳۴۸۵۶

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

دلار به زیر ۲۰ هزار تومان می‌رسد؟

دلار به زیر ۲۰ هزار تومان می‌رسد؟

دلار پس از شروع مذاکرات وین مدتهاست در کانال ۲۳ هزار تومان نوسان می‌کند و حالا بسیاری این پرسش را مطرح می‌کنند که در صورت برگشت امریکا به برجام آیا دلار به زیر ۲۰ هزار تومان می‌رسد؟

به گزارش تجارت‌نیوز در حالی که دلار سال گذشته به مرز ۳۰ هزار تومان هم رسید حالا قیمت آن به ۲۳ هزار تومان کاهش داشته است.

انتخاب جو بایدن به عنوان رییس جمهوری امریکا و تقویت احتمال بازگشت امریکا به برجام موجب این اتفاق شد و حالا که مذاکرات از سر گرفته شده است، برخی گمانه دلار زیر ۲۰ هزار تومانی را هم مطرح می‌کنند.

کمیل طیبی، اقتصاددان اعتقاد دارد که دلار به زیر ۲۰ هزار تومان نمی‌رسد.
او به خبرآنلاین گفت: قیمت ارز نمی‌تواند به زیر ۲۰ هزار تومان برسد، زیرا که اقتصاد خودش را با این شرایط تطبیق داده است.

همین که ثباتی در بازار ارز به وجود بیاید کانال های اقتصادی نسبت به تطبیق خودشان اقدام می‌کنند و در نتیجه در یک نقطه تعادلی قرار می‌گیرند.

در این حالت اقتصاد هم برای تامین منابع ارزی و هم ثبت عرضه و تقاضا به تعادل دست پیدا می‌کند.

او افزود: باید توجه داشت که هزینه‌های تولید خیلی از صنایع و بنگاه‌ها با ارز بالای بیست هزار تومان تطبیق یافته و بعید است کاهش آن‌چنانی ددر نرخ‌ها رخ دهد.

طیبی همچنین گفت: از سوی دیگر تعدیل نوسانات و ثباتی که به وجود آمده باعث کاهش ریسک سرمایه گذاری در اقتصاد کشور می‌شود و نقش بازار سازها و عوامل واسطه‌ای در بازار ارز را کمرنگ‌تر می‌کند.

امیرحسین نام‌آور، کارشناس بازارهای مالی هم به تجارت‌نیوز گفت: با توجه به اتفاقاتی از جمله بازگشت آمریکا به برجام قیمت دلار ممکن است تا ۱۸ هزار تومان هم کاهش یابد.

محدوده مقاومتی دلار ابتدا ۲۲ هزار تومان است که اگر از آن عبور کند به ۲۰ هزار تومان می‌رسد و محدوده مقاومتی بعدی آن ۱۸ هزار تومان است که امکان دارد قیمت دلار تا این نرخ کاهش پیدا کند.

بهاءالدین حسینی‌هاشمی، دیگر کارشناس اقتصاد هم به تجارت‌نیوز گفت: خوش‌بینی به تاثیر برجام، حتی در صورت بازگشت طرفین به آن، واهی است چرا که وضعیت قرمز برخی شاخص‌های اقتصادی از جمله رشد افسارگسیخته نقدینگی به سرعت تاثیر برجام را خنثی می‌کند.

بنابراین بازار در یک واکنش هیجانی ممکن است در کوتاه مدت چنین قیمتی را تجربه کند اما در بلند مدت قیمت دوباره افزایشی خواهد شد.

مطالعه بیشتر کاهش شدید قیمت دلار با رفع تحریم‌ها محتمل است ؟

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  نمیدونم چجوری میخوان نقدینگی رو okکنن ولی ما میدونیم اگر با توجه به اینکه انتخابات در پیش و شاید یکی از کم رمق ترین دوره های انتخابات رو در پیش داشته باشیم نقدینگی رو کاملا خنثی میکنن تا دلار رو 15..16 موندنی بشه.. اما مواد غذایی ارزون بشو نیست که نیست.. تا موقعی که مواد غذایی انقدر گرون باشه خیلیا رای نمیدن..

 • ناشناس

  با کدوم اقتصاد خودشو تطبیق داده. مگر اقتصادی هم وجود داره

 • ناشناس

  دولت برای اینکه مردم را به سرصندوق بیاره این یکماه وروود کالا وخودرو یدک همه کالاها را آزاد کنه قیمتها به نصف کاهش یابند
  ارزان شدن طلا وسکه وارز هیج تاثیری به سفره مردم نداره
  مردم فقط به ارزانی خودرو وکالاهی اساسی چشم دوخته اند

 • ناشناس

  مگه نظر مردم اهمیت دارد براتون !بابا مردم دارن له میشن همون جوری که قیمت ها رو بردین بالا طی این دو سه سال همون جور هم بیارید م پایین قیمت ها رو .پس اون کی بود پشت تریبون میگفت همه قیمت ها دست خودمان هست هروقت بخواهیم بالا وپایین میبریمش ….

 • فقیر

  انشاالله بیاد روی ۱۵ یا۱۶ خوبه، بخدا وضیعیت مردم بده مردم ناراضین، با اینکار بیشتر مردم به دولت اعتماد کرده

 • فقیر

  چرانظرات مارانمیذارید

 • علی

  باید به زیر 15 هزار برسه تا حبابش بخوابه

 • ناشناس

  دلار بیاد پایین
  با تورم بازار چی کار کنیم
  با رکود اقتصاد چجوری برخورد کنیم
  با اون دلال نفهمی برا دو زار سود بیشتر…
  منطقی نیست دلار بیاد پایین با معلوم شدن نتیجه انتخابات باید به دلار چهل هزار تمنی سلام بدیم همگی

 • عبدلقیوم

  خدایا یازدا سال میشه تو ایران کارکردن ولی پول ایران بی ارزش شد بدرد نمیخوره اگه دلار بیاد پایین خوب میشه خدا کنه بیاد ۱۵ تومان