تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

گرانی پرتقال با شیوع کرونا / پیاز متورم‌ترین خوراکی سال ۹۸ شد

گرانی پرتقال با شیوع کرونا / پیاز متورم‌ترین خوراکی سال ۹۸ شد

بیشترین رشد قیمت خوراکی در ماه اسفند سال گذشته مربوط به پرتقال بوده که نسبت به ماه قبل بیش از ۱۹ درصد افزایش داشته و متوسط قیمت هر کیلوگرم آن از ۵۷۰۰ تومان به بیش از ۶۸۰۰ تومان رسیده است.

جدیدترین تورم کالاهای اساسی اعلام شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرکز آمار متوسط قیمت خوراکی‌ها در مناطق شهری در اسفند ماه سال ۱۳۹۸، ماهی که کشور  درگیر ویروس کرونا بود را اعلام کرد.

طبق این گزارش در بین ۲۴ قلم خوراکی‌، قیمت ۲۱ قلم با افزایش قیمت نسبت به ماه قبل همراه بوده است.

بیشترین رشد قیمت مربوط به پرتقال بوده که نسبت به ماه قبل بیش از ۱۹ درصد افزایش داشته و متوسط قیمت هر کیلوگرم آن از ۵۷۰۰ تومان به بیش از ۶۸۰۰ تومان رسیده است.

حداکثر قیمت ثبت شده برای پرتقال در آمارهای رسمی مرکز آمار در اسفند ماه سال گذشته حدود ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان بوده است.

همچنین در اسفند ماه سال گذشته پیاز و سیب زمینی دیگر اقلامی بودند که پس از پرتقال بیشترین افزایش قیمت را در پی داشتند.

پرتقال که تا اواخر دی ماه سال گذشته با کاهش قیمت همراه شده بود با شروع ویروس کرونا در کشور، تقاضا برای این محصول افزایش یافته و منجر به افزایش قیمت آن طی دو ماه اخیر شده است. پرتقال حاوی ویتامین c بوده و پزشکان خوردن این میوه را برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا توصیه کرده‌اند.

تنها اقلامی که در اسفند ماه قیمت آنها کاهش یافته شامل گوجه، رب و خیار بوده، به طوری که قیمت گوجه فرنگی تقریبا ۳۰ درصد کاهش داشته است.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشترین تورم خوراکی در سال ۱۳۹۸ مربوط به پیاز و معادل ۸۷ درصد بوده است.

متوسط قیمت پیاز در ابتدای سال ۱۳۹۸ معادل ۴۵۰۰ تومان بوده که در پایان سال با ۸۶٫۹ درصد افزایش قیمت به بیش از ۸۵۰۰ تومان رسیده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند