تکمیل مسکن مهر تهران تا دهه فجر

تکمیل مسکن مهر تهران تا دهه فجر

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران، از برنامه‌ریزی برای تکمیل تمام واحدهای مسکن مهر استان تا دهه فجر امسال خبر داد.

محمدنادر محمدزاده عنوان کرد: در هفته دولت، پروژه لکه‌گیری و روکش آسفالت محور کرج-شهریار به طول ۸.۲ کیلومتر به بهره‌برداری می‌رسد که اعتبار هزینه‌شده برای آن، ۲۰ میلیارد ریال بوده است. همچنین ۸.۹۵ کیلومتر از روکش نهایی محور چیتگر-شهریار، حد فاصل پل راه‌آهن تا تقاطع میدان سپاه شهریار، افتتاح می‌شود که اعتبار هزینه‌شده برای آن، ۳۰ میلیارد ریال بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به کلنگ‌زنی پروژه تعریض محور امام رضا (ع) در شرق تهران در هفته دولت، افزود: در طول دولت یازدهم، محور فیروزکوه-گرمسار احداث و محور پرتردد تهران-ورامین چهاربانده شد. همچنین بیش از ۲۰ کیلومتر راه روستایی در استان تهران به بهره‌برداری رسید.

مدیرکل راه و شهرسازی تهران با اشاره به در دست احداث بودن نزدیک به ۲ هزار میلیارد تومان پروژه جاده‌ای در استان تهران گفت: کمربندی دماوند، قطعه ۲ فیروزکوه-گرمسار، کمربندی اسلامشهر-رباط‌کریم، کنارگذر پاکدشت، تعریض جاده قدیم تهران-قم، تعریض فیروزکوه-سمنان و تعریض محور امام رضا (ع)-چیتگر از مهم‌ترین و پرترددترین محورهای کشور هستند که عملیات عمرانی در آنها جریان دارد.

وی با بیان اینکه پروژه‌های مسکن مهر استان تهران بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، بیان کرد: تا به امروز پروژه‌های اداره کل راه و شهرسازی استان تهران ۹۸ درصد، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۹۰ درصد، شرکت عمران شهر جدید پرند ۹۰ درصد، شرکت عمران شهر جدید پردیس ۸۰ درصد و شرکت عمران شهر جدید اندیشه ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند.

مدیرکل راه و شهرسازی تهران با اشاره به اینکه تا دهه فجر تمام واحدهای مسکن مهر تهران افتتاح می‌شوند، ادامه داد: تاکنون ۲۰۷ هزار و ۵۶۳ واحد مسکن مهر تهران افتتاح شده و ۱۱۲ هزار و ۷۷۷ واحد در انتظار بهره‌برداری هستند.

وی گفت: در مجموع ۳۲۰ هزار و ۳۴۱ واحد مسکن مهر تهران داشته‌ایم که ۱۰۰ هزار و ۱۴۹ واحد در تعهد این اداره کل، ۳۸ هزار و ۵۰۰ واحد در تعهد بنیاد مسکن، ۱۵ هزار و ۸۲۹ واحد در پرند، ۸۲ هزار و ۷۶۸ واحد در پردیس و ۳۰۹۵ واحد در اندیشه هستند. از این تعداد ۳۱۸ هزار و ۴۴۱ واحد پی‌ریزی شده‌اند، ۶۱۲۶ واحد در مرحله اسکلت مانده‌اند و ۶۸۲۳ واحد در مرحله سقف مانده‌اند. نازک‌کاری ۲۵۴ هزار و ۸۸۵ واحد به اتمام رسیده و در مجموع پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکن مهر استان ۹۰ درصد است.

محمدزاده با بیان اینکه پایان کار ۱۴۸ هزار و ۸۹۴ واحد مسکن مهر استان اخذ شده، افزود: برای ۱۵۷ هزار و ۷۸۶ واحد کارت اقساط صادر شده و مجموع کل پرداخت تسهیلات نیز ۸۰ هزار و ۵۱۹ میلیارد ریال بوده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران همچنین مساحت سکونتگاه‌های غیررسمی شناسایی شده در ۱۰ شهر استان تهران را ۶۰۰۰ هکتار اعلام کرد و گفت: در این محدوده حدود دو و نیم میلیون نفر سکونت دارند. مطالعات حاشیه‌نشینی در ۱۰ شهر اسلامشهر، شهر قدس، تهران، ملارد، گلستان، قرچک، ورامین، شهریار، پاکدشت و نسیم‌شهر انجام شده است.

محمدزاده با بیان اینکه جمعیت کلی ۱۰ شهر مذکور، حدود ۱۰ میلیون نفر است، گفت: از این جمعیت ۲.۲ تا ۲.۵ میلیون نفر ساکن سکونتگاه‌های غیررسمی (مناطق حاشیه‌ای) هستند که نیمی از آنها در پایتخت متمرکزند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران عنوان کرد: ۴۰ محله در شهر تهران نیازمند مداخله در طرح‌های مطالعات حاشیه‌نشینی هستند که از این تعداد ۲۴ محله در اولویت قرار دارند.

محمدزاده با بیان اینکه ۹۰ محله دراستان تهران با مساحتی بالغ بر ۶۰۰۰ هکتار شامل مطالعات حاشیه‌نشینی هستند، عنوان کرد: ۴۰ محله با مساحت حدود ۲۰۰۰ هکتار سکونتگاه‌های غیررسمی شهر تهران را شامل می‌شوند.

وی ادامه داد: به طور متوسط ۱۸ درصد جمعیت شهرهای استان تهران در مناطق حاشیه‌نشین سکونت دارند که البته در شهرهای شهریار (۴۰ درصد) و گلستان (۲۲ درصد) بیشتر است و در شهر تهران درصد جمعیت حاشیه‌نشین پایین‌تر است.

محمدزاده همچنین مساحت بافت فرسوده پایتخت را ۳ هزار و ۷۲۰ هکتار اعلام کرد و گفت: مساحت بافت فرسوده در کل استان تهران ۶ هزار هکتار است و در مجموع با احتساب سکونتگاه‌های غیررسمی می‌توان گفت که در استان تهران ۱۲ هزار هکتار بافت ناکارآمد داریم.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند