دومین سکوی دریایی فاز ۱۴ پارس جنوبی راهی آب‌های خلیج فارس شد

دومین سکوی دریایی فاز ۱۴ پارس جنوبی راهی آب‌های خلیج فارس شد

عملیات انتقال دومین عرشه دریایی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی به آب‌های خلیج فارس آغاز شد.

عملیات انتقال دومین عرشه دریایی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی به آب‌های خلیج فارس آغاز شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت نفت؛ پس از پایان موفقیت آمیز مراحل ساخت، بارگیری و مهاربندی عرشه اقماری ۱۴c، این سازه دریایی صبح امروز برای نصب در موقعیت مخزنی خود در پارس جنوبی، راهی آب‌های خلیج فارس شد.

سکوی ۱۴c با ظرفیت برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز ترش با استقرار در بخش اقماری مخزن فاز ۱۴ میدان گازی مشترک با قطر، پس از نصب و راه‌اندازی، برداشت ذخایر هیدروکربوری از میدان پارس جنوبی را آغاز خواهد کرد.

انجام عملیات بارگیری و انتقال سکوی اقماری ۱۴c به دلیل موقعیت قرارگیری آن در بین دو سازه دریایی دیگر مستقر در یارد صدرا پیچیدگی‌های خاصی داشت که با تلاش و تخصص مهندسان داخلی با موفقیت به پایان رسید.

یک شناور حامل عرشه دریایی ۱۴c به منظور نصب این ابرسازه ۲۲۰۰ تنی صبح امروز از یارد بوشهر به آب انداخته شد تا دومین سکوی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی پس از رسیدن به موقعیت خود در میدان مشترک گازی با قطر، نصب و عملیات اتصال بخش‌های مختلف آن آغاز شود.

پیش‌بینی می‌شود عملیات نصب دومین سکوی دریایی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی هفته آینده آغاز شده و تا نیمه دوم مهرماه امسال به پایان برسد. این دومین عرشه فراساحلی است که در قرارداد همکاری مشترک بین دو شرکت توانمند داخلی به اجرا در می‌آید.

انجام ۱۰۰ درصدی عملیات ساخت، بارگیری، مهاربندی و انتقال سکوهای فاز ۱۴ پارس جنوبی با تکیه بر نیروهای متخصص داخلی نشان از تحقق عملی حمایت از کار و کالای ایرانی در طرح های توسعه پارس جنوبی است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند