رشد ۸۲.۲ درصدی قیمت مسکن در بهار سال جاری

رشد ۸۲.۲ درصدی قیمت مسکن در بهار سال جاری
طبق اطلاعاتی که از سامانه املاک و مستغلات کشور اخذ و پردازش شده میانگین قیمت مسکن در کل کشور در بهار ۹۸ نسبت به بهار ۹۷، ۸۲.۲ درصد رشد داشته است.

میانگین قیمت مسکن در بهار ۹۸ نسبت به بهار ۹۷، رشد ۸۲.۲ درصدی داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، فرحزادی، رئیس گروه آمار‌های مسکن و ساختمان مرکز آمار در خصوص میزان افزایش نرخ مسکن در برنامه گفت و گوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: طبق اطلاعاتی که از سامانه املاک و مستغلات کشور اخذ و پردازش شده میانگین قیمت مسکن در کل کشور در بهار ۹۸ نسبت به بهار ۹۷، ۸۲.۲ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: در بحث اجاره قیمت‌ها در بهار ۹۸ نسبت به بهار ۹۷، معادل ۲۹.۱ درصد رشد داشته است.

فرحزادی با تاکید بر اینکه این آمار میانگین کشور است در این باره توضیح داد: میانگین قیمت خرید و فروش در شهر تهران رشد ۱۰۹.۶ درصدی داشته است که البته باز هم در مناطق مختلف شهر متفاوت بوده به گونه‌ای که در منطقه ۹ افزایش قیمت ۱۳۲ درصد و در منطقه ۷، ۱۰۷ درصد و در منطقه ۲، ۱۱۰ درصد بوده است.

وی افزود: میزان افزایش اجاره‌بها هم در تهران ۳۵ درصد بوده که در منطقه ۴ معادل ۴۱ درصد منطقه ۱۶ معادل ۲۴ و منطقه ۶ معادل ۳۱ درصد بوده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: بیشترین میزان رشد قیمت در استان تهران با ۱۰۹.۶ درصد و کمترین رشد قیمت در استان کهگیلویه بویراحمد معادل ۳۲ درصد نسبت به سال پیش بوده است.

در ادامه روانشادنیا کارشناس اقتصادی هم با تحلیل آمار ارائه شده گفت: آنچه برای مردم ملموس است، تقریبا در تهران و در فصل تابستان ۹۶ میانگین قیمت آپارتمان ۴.۵ میلیون تومان بوده و امروز این میانگین بیش از ۱۳ میلیون تومان است که عدد ۳ برابر شده است.

وی ادامه داد: با توجه به توان محدود اقتصادی مردم آثارش را در کاهش معاملات مسکن می‌توان دید که به ۳ هزار و ۳۰۰ معامله در شهر تهران رسیده ایم که رکوردی در کمترین معاملات بوده و همین بازار مسکن را قفل کرده است.

روانشادنیا تاکید کرد: برای ساماندهی بازار مسکن باید به آمایش سرزمینی توجه کنیم. مناطق ساحلی جنوب را توسعه دهیم و به الگوی تقابل عرضه و تقاضا را عوض کنیم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند