تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

ورود دوباره دلار آزاد به کانال ۳۰ هزار تومانی/ صعود دلار صرافی ملی به کانال بالاتر

دلار

قیمت‌ دلار امروز پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱، در بازار آزاد نوسان کاهشی دارد. اما نرخ صرافی ملی صعودی است و به کانال ۲۸ هزار تومان وارد شده. اخبار و سیگنال‌های موثر بر بازار دلار را بخوانید.

به گزارش تجارت‌نیوز، دلار امروز در بازارهای مختلف نوساناتی داشت. قیمت دلار در صرافی ملی با افزایش نسبت به روز گذشته، ۲۸۰۲۴ تومان اعلام شد.

دلار در بازار آزاد بر اساس گزارش بعضی کانال‌های تلگرامی، روند نسبتا کاهشی دارد و بعد از رفت و برگشت روز گذشته دلار به کانال پایین‌تر، امروز باز دیگر به کانال ۳۰ هزار تومان رفته است.

روز سه‌شنبه دلار با توجه به فروکش کردن خوش‌بینی‌ها به مذاکرات هسته‌ای افزایشی بود. به گونه‌ای که کانال‌ها قیمت ارز را حدود ۳۱۸۲۰ تا ۳۱۸۶۰ تومان ثبت کردند. البته برخی منابع نیز معتقدند کانال‌های تلگرامی قیمت‌ها را بیشتر از رقم واقعی اعلام می‌کنند. در ادامه اما؛ معاملات غیرقانونی فردایی، روند کاهشی به خود گرفت.

دیروز هم ریزش قیمت دلار ادامه داشت. به گونه‌ای که به حدود ۳۱ هزار دلار هم رسید و در مقعطعی وارد کانال ۳۰ هزار تومان نیز شد. برخی معاملات با نرخ ۳۰,۹۹۰ تومان انجام می‌شد. اما در ادامه باز روند افزایشی به خود گرفت و به محدوده ۳۱۱۴۰ تا ۳۱۱۸۰ تومان رسید. در ادامه اما، نوساناتی در بازار غیرقانونی دلار فردایی وجود داشت و تا حدودی کاهشی شد. امروز نیز این شرایط ادامه دارد و قیمت دلار به حدود ۳۰,۹۰۰ رسیده است.

در این میان به نظر می‌رسد دولت برای کاهش فاصله دلار صرافی ملی و بازار آزاد تلاش می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، قیمت دلار نیمایی امروز با ۰٫۵۶ درصد کاهش نسبت به روز گذشته، به قیمت ۲۶۳۲۶ تومان رسیده است.

همچنین قیمت ارز آمریکایی در سامانه متشکل ارز نیز با ۰،۱۰ افزایش به ۲۷۸۸۵ تومان رسیده است.

سیگنال‌های موثر بر قیمت دلار

به گزارش تجارت‌نیوز، در مدت اخیر بازارهای مالی از جمله دلار، تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی قرار داشتند.

در این روزها نیز سیگنال‌هایی از مذاکرات هسته ای برای بازار دلار ارسال شده است.

یک عضو تیم مذاکره‌کننده کشور، معتقد است ایران در این دور‌ از مذاکرات در تمام حوزه‌ها پیشرفت‌های زیادی به دست آورده.

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: متنی که الان در پایتخت‌هاست و مورد مطالعه قرار می‌گیرد تفاوت های بسیاری با گذشته دارد. در این دور ایران توانست امتیازات بسیاری را چه در مذاکرات وین در اواخر سال گذشته و چه در دوران پس از آن بگیرد.

او افزوده: ایران در تمام حوزه ها توانست پیشرفت های بسزایی را به دست بیاورد که البته در زمان خود حتما اعلام خواهد شد.

از سوی دیگر، به گفته یک مقام امریکایی تغییراتی که روی متن پیشنهادی جوزپ بورل در طول چهار روز مذاکره اعمال شد، جزیی بوده و امریکا هنوز پاسخ رسمی به این متن نداده و در حال مرور آن است اما احتمالا آن را به عنوان متن نهایی می‌پذیرد.

به ادعای این مقام امریکایی، ایران از مطالبه پیشین درباره حذف نام سپاه از لیست گروه‌های به اصطلاح تروریستی وزارت خارجه امریکا صرف‌نظر کرده اما اکنون خواهان بسته شدن پرونده اختلاف با آژانس بر سر تعهدات پادمانی است (اعتماد).

برگزاری جلسات در سطح کارشناسی

در این میان، نورنیوز نوشت: بلافاصله پس از بازگشت هیات ایرانی از وین، فرآیند بررسی ایده‌های طرح شده از سوی هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی در سطح کارشناسی آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

بر اساس گزارش‌های دریافت شده هنوز هیچ جلسه‌ای در سطح عالی برای بررسی ایده‌های هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی در تهران تشکیل نشده و بر اساس روال معمول، پس از اتمام فرآیند بررسی‌های کارشناسی، نتایج اولیه برای جمع‌بندی نهایی به سطوح تصمیم‌گیری ذیربط ارائه خواهد شد.

معامله‌گران چه می‌گویند؟

این در حالی است که شب گذشته، در معاملات پشت خطی، قیمت دلار در تهران و بازارهای همسایه رشد کرد. برخی از معامله‌گران با اشاره به سرنوشت دلار در مذاکرات دوحه معتقدند که در آن زمان اسکناس آمریکایی در تهران بعد از فرود اضطرای بار دیگر به پرواز در آمد.

این دسته از بازیگران ارزی با توجه به پیشینه رفتاری نرخ دلار در مذاکرات دوحه چشم به خرید دلار دوخته‌اند .

با این حال به نظر می‌رسد حلقه احتیاط در بین عده‌ای از معامله‌گران دلار همچنان وجود دارد. به باور این دسته از معامله‌گران در شرایط بلاتکلیفی برجامی در موقعیت خرید قرار گرفتن همچنان پر ریسک است. آنها در شرایط فعلی به دنبال اخبار قطعی از نتایج برجام هستند و ترجیح می دهند که نظاره‌گر بازار ارز باشند (اقتصادنیوز).

سیگنال‌های سیاسی و شاخص‌های کلان اقتصادی در بعد داخلی و بین‌المللی بر قیمت دلار اثرگذار هستند.

آخرین اخبار از تحولات بازارها را در صفحه گزارش بازارهای تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند