مسکن در زمستان چقدر گران شد؟

مسکن در زمستان چقدر گران شد؟

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در شهر تهران در زمستان سال ۹۷، ۱۰ میلیون و ۶۶۷ هزار تومان با میانگین مساحت ۸۸ متر مربع نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸۱٫۷ درصد افزایش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی در زمستان ٩٧ نسبت به زمستان ٩۶ بالغ بر٨١,٧ درصد افزایش یافت.

مرکز آمار ایران در گزارشی آورد:‌ بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات کلیه‎ی معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در سامانه‎ی اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت نمایند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در مناطق شهر تهران باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح کل شهر می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) که در آن، وزن با استفاده از سهم واحدهای مسکونی دارای سکنه محاسبه می‌شود، استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ١۴۵۴۶۶ هزار ریال با میانگین مساحت ٢۵٣ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل ۴۴,۶ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١۴٢.۶ درصد افزایش داشته ‌است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی در شهر تهران ۱۰۶۶۷۷ هزار ریال با میانگین مساحت ۸۸ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۰ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۱۳٫۵ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸۱٫۷ درصد، افزایش داشته است.

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی در شهر تهران ۳۴۳۰۶۷ ریال با میانگین مساحت ۷۸ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۴ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۱٫۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۱٫۷ درصد افزایش داشته است.

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند