محمودزاده:

میانگین قیمت مسکن در تهران 25 میلیون است

میانگین قیمت مسکن در تهران 25 میلیون است

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه فقط در تهران میانگین خریدوفروش یک مترمربع واحد مسکونی حدود ۲۵ میلیون تومان است، گفت: پیش‌بینی می‌شود، مجموعه سیاست‌ها و اقدامات در بازار اجاره و خرید و فروش منجر به ایجاد ثبات در بازار خرید و فروش و اجاره شود و نقش موثری در بازار ایجاد کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی، در خصوص تصمیم وزارت راه و شهرسازی برای ارائه آمار کشوری از میانگین قیمت خرید و فروش هرمترمربع واحد مسکونی همچنین بازار اجاره در استطاعت عموم مردم، گفت: با توجه به آنکه آماری که قبلا با برداشت از داده‌های مرکز آمار و بانک مرکزی از قیمت خریدوفروش هر متر مربع واحد مسکونی ارائه می‌شد فقط مختص تهران بود و تعمیم آن به کل کشور سبب افزایش کاذب قیمت‌ها می شد، ارائه آمار به آن شیوه متوقف شد.

وی ادامه داد: هم اکنون برای تمام مراکز استان‌ها میانگین آمار خرید و فروش استخراج شده و در هفته جاری ارائه خواهد شد.

محمودزاده افزود: در ۲۷ مرکز استان، متوسط قیمت خرید و فروش مسکن برای هر مترمربع واحد مسکونی کمتر از ۱۰ میلیون تومان است که حدود ۹ استان نیز متوسط قیمت خرید و فروش مسکن کمتر از پنج میلیون تومان است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد سه استان نیز متوسط قیمت هرمترمربع واحد مسکونی بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: فقط در تهران میانگین خریدوفروش یک مترمربع واحد مسکونی حدود ۲۵ میلیون تومان است. درعین حال در شهر تهران اگر مناطق یک و سه را که رقم های خرید و فروش در آنها غیرمنطقی است را در نظر نگیریم، میانگین قیمت هر مترمربع خرید و فروش واحد مسکونی ۲۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

براساس گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، وی با تاکید بر اینکه نرخ دلار بر قیمت مسکن تاثیر فراوانی داشته است، توضیح داد: برآوردها حاکی است حوزه زمین و مسکن یکی از مهمترین مرجع‌ها برای ذخیره سرمایه است. به همین دلیل سیاست وزارت راه و شهرسازی موضوع جداکردن بازار سرمایه و سفته بازی از بازار مصرف است.

محمودزاده ادامه داد: به منظور جداکردن بازار سفته‌بازی از بازار مصرف، پروژه‌های مختلفی تعریف شده که یکی از آنها، سامانه املاک و اسکان بود. با توجه به موفقیت سامانه از نظر زیرساخت و امکانات، در ماده ۵۴ اصلاحیه مجلس توجه بیشتری به سامانه شد و تمام خانواده‌ها مکلف به ثبت اطلاعات سکونتی در سامانه شدند. این الزام برنامه‌ریزی‌ها را در حوزه خرید و فروش و اجاره، شفاف می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از دیگر راهکارها برای ساماندهی و ایجاد ثبات در بازار قیمت ها در بخش مسکن را افزایش تولید برشمرد و گفت: اجرای طرح های تولید مسکن همچون طرح اقدام ملی و تفاهم نامه‌های همکاری در تولید مسکن با سایر وزارتخانه‌ها و تکمیل واحدهای مسکونی مهر در جهت تقویت بازار مصرف است.

وی تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود، مجموعه سیاست‌ها و اقدامات در بازار اجاره و خرید و فروش منجر به ایجاد ثبات در بازار خرید و فروش و اجاره شود و نقش موثری در بازار ایجاد کند. همچنین، آیین نامه اجاره داری حرفه ای تدوین شده و برای تصویب به مراجع بالتر دولت برای تصویب ارایه شده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند