ایران بروکر
خبر مهم : بنزین ۸۰۰۰ تومانی واقعیت دارد؟
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تحلیل بنیادی نماد دزهراوی/ افت 42 درصدی تولید در 6 ماهه نخست سال

تجارت نیوز

دزهراوی با ارزش بازاری هزار و 471 میلیارد تومان در گروه «مواد و محصولات دارویی» معامله می‌شود. این گزارش صورت‌های مالی و بازدهی سهام شرکت داروسازی زهراوی را بررسی می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت داروسازی زهراوی در اواخر اسفند ماه 65 در اداره ثبت شرکت‌های تبریز به ثبت رسید. سرمایه این شرکت در زمان تاسیس 10 میلیون تومان بود که پس از طی هشت مرحله افزایش سرمایه به 320 میلیارد تومان رسید.

آخرین افزایش سرمایه این شرکت مربوط به سال 1399 بود که به موجب آن سرمایه شرکت از محل آورده نقدی و مطالبات حدود 28 درصد افزایش یافت.

گفتنی است سهام این شرکت در اسفند سال 1380 با قیمت 720 تومان برای اولین بار در بورس تهران عرضه شد.

ترکیب سهامداران

شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین با در اختیار گرفتن حدود 24.31 درصد از سهام دزهراوی بزرگترین سهامدار عمده این شرکت محسوب می‌شود.

همچنین شرکت لابراتوارهای رازک و داروسازی حکیم نیز هر یک به ترتیب حدود 17.47 و 15.92 درصد از سهام این شرکت را تصاحب کرده و دیگر سهامداران عمده داروسازی زهراوی به حساب می‌آیند.

همچنین 21.31 درصد از سهام دزهراوی در اختیار سهامداران خرد یا به اصطلاح شناور است.

گراف زیر ترکیب سهامداران  داروسازی زهراوی و درصد مالکیت آن‌ها را نشان می‌دهد.

سهامداران زهراوی

بازدهی دزهراوی در مقایسه با شاخص کل

بررسی بازدهی سهام شرکت داروسازی زهراوی و مقایسه آن با شاخص کل نشان می‌دهد که این نماد در بازه‌های بلندمدت عملکرد خوبی از خود نشان نمی‌دهد.

برای مثال در یک سال اخیر در حالی که شاخص گروه «مواد و محصولات دارویی» و شاخص کل به ترتیب 32.54 و 12.53 درصد رشد کردند سهام دزهراوی تنها 5.88 درصد افزایش را در کارنامه سالانه خود ثبت کرد.

همچنین در بازه زمانی سه ساله در مقابل رشد 322 درصدی شاخص کل سهام دزهراوی بیشتر از 45 درصد کاهش قیمت داشت.

البته همان‌طور که در جدول مشاهده می‌شود در بازه‌های زمانی کوتاه مدت سهام شرکت داروسازی زهراوی عملکرد بهتری در مقایسه با شاخص گروه خود و شاخص کل از خود به جای گذاشته است.

مقایسه بازدهی دزهراوی با شاخص کل

زیان‌دهی با وجود افزایش قیمت دارو

بررسی صورت‌های مالی 6 ماهه دزهراوی حاکی از آن است که نرخ فروش اقلام تولیدی این شرکت در 6 ماهه منتهی به شهریور سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال قبل به طور متوسط 117 درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که داروسازی زهراوی در این نیم‌سال متحمل زیان هفت میلیارد و 461 میلیون تومانی شده است.

لازم به ذکر است این زیان، ناشی از کاهش تولیدات این شرکت دارویی در نیمه نخست سال جاری است.

گفتنی است تولیدات این شرکت در نیم‌سال 1401 با کاهش 42 درصدی از 384 میلیون عدد به 223 میلیون عدد رسیده است.

روند سود خالص 6 ماهه دزهراوی

صورت‌های مالی سه ماهه داروسازی زهراوی نیز نشان می‌دهد که افزایش قیمت دارو جلوی زیان‌دهی بیشتر این شرکت را گرفت.

این صورت‌های مالی نشان می‌دهد که نرخ فروش اقلام تولیدی دزهراوی در تابستان سال 1401 نسبت به بهار همین سال به طور متوسط دو برابر شده است.

نکته عجیب سود حاصل از فروش این محصولات است که در این سه ماه با وجود تولید کمتر نسبت به بهار سال 1401 حدود 368 درصد افزایش داشته است.

به طور کلی می‌شود گفت که اگر در ماه‌های اخیر نرخ فروش دارو افزایش نمی‌یافت این شرکت در باتلاق زیان گرفتار می‌شد و به سختی می‌توانست از آن خارج شود.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه کدال بخوانید.

نظرات