پیش‌بینی هفتگی بازارها با توجه به اخبار سیاسی و اقتصادی اخیر

طلا در حال سبقت از دیگر بازارها / دلار در انتظار افزایش قیمت / بورس در پی رشدی دیگر

طلا در حال سبقت از دیگر بازارها / دلار در انتظار افزایش قیمت / بورس در پی رشدی دیگر

در هفته اخیر هرچند بورس طبق پیش‌بینی به روزهای سبز خود بازگشت و دلار همان روند نزولی قبل را حفظ کرد اما بازار طلا متفاوت ظاهر شد و برخلاف آنچه پیش‌بینی می‌شد افزایش تقاضا و رشد قیمت‌ها را تجربه کرد. اما آیا این روند پایدار است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قبل از شروع هفته اخیر بازارها چنین وضعیتی داشتند؛ بورس بازدهی منفی ۱٫۲ درصد، دلار بازدهی منفی ۱٫۷۵ درصد، طلا بازدهی منفی ۲٫۸ درصد و سکه هم بازدهی منفی سه درصد.

در چنین وضعیتی با توجه به سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی تجارت‌نیوز پیش‌بینی کرده بود: اظهارنظرهایی مانند کنترل بازار ارز از سوی رئیس جمهور و بهبود نسبی اوضاع اقتصادی ایران به گواه برخی آمارها در کنار اخبار سیاسی نشانگر کاهش تنش‌ها، مبین آن هستند که احتمالا در هفته نیمه‌تعطیل پیش‌رو معامله‌گران بازار ارز و طلا روندی متفاوت از هفته گذشته را شاهد نخواهند بود و تنها فعالان بازار سرمایه هستند که به اتکا برخی امیدهای ناشی از کاهش محدودیت‌های بین‌المللی اقتصاد ایران امید به برگشت روند شاخص بورس دارند.

در عمل در هفته اخیر هرچند بورس طبق پیش‌بینی به روزهای سبز خود بازگشت و دلار همان روند نزولی قبل را حفظ کرد اما بازار طلا متفاوت ظاهر شد و برخلاف آنچه پیش‌بینی می‌شد افزایش تقاضا و رشد قیمت‌ها را تجربه کرد.

در نهایت بازارها در هفته اخیر چنین وضعیتی داشتند؛ بورس بازدهی مثبت ۱٫۲ درصدی، دلار بازدهی منفی ۰٫۴ درصدی، طلا بازدهی مثبت ۲٫۲ درصدی و سکه هم بازدهی مثبت ۲٫۵ درصدی.

در هفته اخیر بورس و طلا روندی صعودی را پشت سر گذاشتند.

در این شرایط که بورس و طلا یک روند صعودی به خود گرفته‌اند و بازار ارز همچنان روند نزولی قبل را دارد، چه سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی برای این بازارها قابل مشاهده است؟

سیگنال‌های سیاسی برای بازارها

اعمال تحریم‌های بخش عمرانی ایران توسط وزارت امور خارجه آمریکا، سفر وزیر خزانه‌داری آمریکا به هند با هدف افزایش فشارها بر ایران، اعلام توقف صادرات کالاهای بشردوستانه کره جنوبی به ایران به دلیل تحریم‌های ایران توسط آمریکا، تحریم ۲۵ نهاد مرتبط با ایران و گروه‌های مقاومت توسط مرکز مبارزه با تامین مالی تروریسم که آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (بحرین، کویت، امارات، عمان، قطر و عرستان سعودی) عضو آن هستند و اعمال برخی محدودیت‌های بانکی برای ایرانیان مقیم کشور مالزی از جمله اخبار حاوی نااطمینانی در چند روز اخیر بودند.

با این حال احتمالا اثرگذاری هیچ کدام از آنها به اندازه خبر تمدید معافیت همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز کشورها با ایران نباشد. وزارت خارجه آمریکا معافیت‌های تحریمی مربوط به همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز برخی کشورها از جمله چین، روسیه و انگلیس با ایران را مجددا برای یک دوره سه ماهه تمدید کرد. خبری که شاید بتواند سیگنال مثبتی برای سهامداران بورس باشد و در کنار آن، اجازه ندهد فشار جدید به تقاضاهای در بازار ارز و طلا اضافه شود. با این حال تعداد اخبار گروه اول نیز کم نیستند و به همین دلیل احتمال اثرگذاری آنها بر بازار ارز و طلا را نمی‌توان نادیده گرفت.

سیگنال‌های اقتصادی برای بازارها

اما در بخش اقتصادی هم اتفاقات قابل توجهی در چند روز اخیر رخ داده است. در حوزه خارجی فدرال‌رزرو آمریکا نرخ بهره را برای سومین بار کاهش داد. کاهش نرخ بهره آمریکا برای سومین بار در حالیست که طبق گزارش رویترز قیمت فلز زرد پس از افزایش یک درصدی هفته گذشته در آستانه رشد حدودا نیم درصدی در هفته جاری قرار دارد. پیش از تصمیم فدرال رزرو نیز گزارش شده بود: طی ۱۵ ماه گذشته تشدید تنش‌های تجاری میان پکن و واشینگتن و وضع تعرفه‌های مقابله‌جویانه بازارهای مالی را تحت‌الشعاع قرار داده است. طلا که همواره حکم دارایی امن را داشته از ابتدای سال جاری میلادی تا به امروز رشدی ۱۶ درصدی را تجربه کرده است.

آخرین نظرسنجی کیتکو نیز نشاندهنده این بود که اکثریت تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران مین‌استریت روند صعودی فلز زرد را پیش‌بینی می‌کنند.

فشار خارجی برای افزایش تقاضا در بازار داخلی طلا در حالیست که در هفته اخیر بازار داخلی طلا بی‌تفاوت نسبت به روند نزولی دلار یک روند صعودی را در پیش گرفت. اتفاقی که از نگاه برخی فعالان بازار طلا به واسطه تمام شدن ماه صفر قابل پیش‌بینی بود.

با این حال برای تداوم این روند صعودی طلا نمی‌توان روند دلار در بازار داخلی را نادیده گرفت. در این مورد هرچند مدیر عامل بازار متشکل ارزی گفته که دست به ماشه، آماده راه‌اندازی بازار متشکل ارزی هستیم اما گمانه‌هایی حاکی از گرانی دلار وجود دارد.

اتفاقات سیاسی، افزایش تقاضای تجاری، کاهش درآمدهای ارزی و بروز اثرات کسری بودجه چهار عاملی هستند که از نگاه برخی کارشناسان شاید در آینده ارز، عوامل تاثیرگذاری محسوب شوند.

علاوه بر این، تجارت‌نیوز در هفته اخیر در گزارشی به تاثیر احتمالی تداوم ناآرامی‌های عراق بر بازارهای ایران پرداخت که نشان از افزایش نااطمینانی در بازار ارز ایران است.

در این شرایط بازار سهام به نظر می‌رسد همچنان مورد حمایت مسئولان است. چهارشنبه اخیر وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: تصویب آیین‌نامه مربوط به معافیت مالیاتی تجدید بر ارزیابی‌ها به رونق بیشتر بورس کمک می‌کند و بدین ترتیب شرکت‌های بورس در صورت تجدید ارزیابی دارایی‌ها، از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.

بدین ترتیب سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی نشان می‌دهد هرچند سهامداران بورس متاثر از سیگنال‌های مثبت مسئولان و معافیت بخشی از تحریم‌های هسته‌ای ایران به آینده این بازار امیدوار هستند اما در بازار ارز این میزان احتمال رشد قیمت به اندازه بورس نیست. در عین حال بازار طلا وضعیت بهتری نسبت به بازار ارز دارد و معامله‌گران آن با اتکا به رشد ارزش جهانی و احتمال صعودی شدن قیمت ارز از تداوم رشد ارزش طلا سخن می‌گویند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند