اکسکوینو

وام چالش جدی ساخت مسکن

ساخت مسکن

به گفته یکی از اعضا کمیسیون عمران مجلس، بانک‌ها باید ۲۰درصد از منابع خود را در قالب تسهیلات برای ساخت مسکن ارائه می‌دادند.

به گزارش تجارت‌نیوز، این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: این اقدام براساس قانون جهش تولید مسکن بانک است که تاکنون انجام نشده است.

ایسنا گزارش داد، احمد دنیا‌مالی گفت: چهارمین نشست شورای عالی مسکن هفته گذشته به ریاست رئیس‌جمهور برگزار و تصمیمات مهمی در حوزه مسکن اتخاذ شد.

دنیا‌مالی درباره وضعیت بازار مسکن و روند اجرای قانون جهش تولید مسکن اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که امروز در مسیر ساخت مسکن با آن مواجه هستیم بحث تسهیلات بانکی است. بر اساس قانون جهش تولید مسکن باید ۲۰درصد منابع بانکی به‌عنوان تسهیلات برای ساخت مسکن ارائه شود، اما تاکنون گامی در این حوزه برداشته نشده است.

وی ادامه داد: با توجه به دستوراتی که رئیس‌جمهور در این حوزه صادر کردند امیدواریم بانک‌ها در ارائه تسهیلات همکاری داشته باشند و این روند تسریع شود. بانک‌ها، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی باید کمک کنند تا منابع لازم برای ساخت مسکن مهیا گردد.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: برخی از اقتصاددانان اعتقاد دارند که این تسهیلات تورم‌زا است، اما ما این باور را داریم که این منابع برای کشور ارزش افزوده و اشتغال ایجاد می‌کند و صنایع متعددی نظیر فولاد، سیمان و صنایع جانبی مرتبط با حوزه ساختمان را به حرکت درمی آورد. اشتغالی که با ارائه این تسهیلات و ساخت مسکن ایجاد می‌شود، به‌صورت فراگیر است.

وزارت راه باید گام موثرتری برای ساخت مسکن بردارد

دنیامالی تاکید کرد: برآیند قانون جهش تولید مسکن بحث رونق است و سازمان برنامه و خیلی از دولتمردان این موضوع را قبول دارند. لذا با توجه به دستورات رئیس‌جمهور امیدواریم وزارت راه و شهرسازی گام‌های موثرتری را برای ساخت مسکن بردارد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: آنچه که امروز مشخص است این است که دولت در زمینه ساخت مسکن و اجرای این قانون دچار عقب‌ماندگی است. امیدواریم با توجه به تمهیدات اندیشیده شده اتفاقات خوبی در حوزه مسکن تا پایان سال جاری رقم خورد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند