در گفتگوی تجارت‌نیوز با یک کارشناس بورسی مطرح شد:

بورس تا آخر بهمن چه می‌شود؟ / روند صعودی بورس شروع شد!

بورس تا آخر بهمن چه می‌شود؟ / روند صعودی بورس شروع شد!

شاخص کل بورس روزهای پرنوسانی را پشت سر می‌گذارد. برخی از پیش‌بینی‌ها می‌گوید همه چیز برای رشد مجدد بورس آماده است و برخی دیگر می‌‌گویند بورس هنوز در حال اصلاح است و نمی‌توان به آینده آن امید داشت. اما بورس تا آخر بهمن چه می‌شود؟

محمد مهدی عشریه، کارشناس بازار سهام در گفتگو با تجارت‌نیوز در رابطه با پیش‌بینی بورس تا پایان بهمن ماه امسال گفت: به نظر می‌رسد بازار کف‌سازی خوبی انجام داده و احتمالا روند صعودی بورس کم کم آغاز می‌شود اگرچه نباید انتطار رشد شارپی از بورس داشت.

به گفته عشریه بازار در کوتاه‌مدت در برابر رشد مقاومت کرده است اما ملاک پیش‌بینی بورس کوتاه‌مدت نیست و باید نگاه بلندمدت به آن داشت. به نظر می‌رسد که بورس رشد آهسته اما پیوسته‌ای دارد. کف‌سازی کنونی باعث می‌شود روند بازار تغییر‌ کند، اما روند کلی در نهایت مثبت خواهد بود.

این کارشناس در ارتباط با عوامل موثر بر عملکرد بورس تا پایان بهمن ماه امسال گفت: گزارش‌های ۹ ماهه سیگنال‌های خوبی به بورس می‌دهد. علی‌رغم تبلیغاتی که بعضی‌ها انجام می‌دادند مبنی بر اینکه کاهش نرخ دلار می‌تواند تاثیر منفی بر بورس بگذارد با این تفاسیر در گزارش‌های ۹ ماهه می‌بینیم که وضعیت خیلی خوب و سودسازی شرکت‌ها بسیار مناسب بود.

عشریه در ادامه تاکید کرد: به نظر می‌رسد بازار پذیرفته که کاهش نرخ دلار عملی نمی‌شود و نرخ دلار به ثبات می‌رسد. همین الان با این قیمت‌ها هم شرکت‌ها ارزندگی خودشان را دارند و سودآورند.

به گفته این کارشناس بورسی، امید به رفع تحریم‌ها و اینکه شرکت‌های صادرات‌محور بتوانند صادرات را از سر بگیرند و شرایط سودآوری بهتری داشته باشند، باعث شده بازار، آرام آرام به این منطق برسد که ریزش قیمت‌ها شاید در شرایط فعلی خیلی بدبینانه است.

او در ادامه تاکید کرد: بازار روی شاخص معتبری برگشت. به نظر می‌رسد که محدوده یک میلیون و ۱۵۰ هزار تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد یک محدوده بسیار معتبر برای بازگشت شاخص است. پیش‌بینی می‌شود که این محدوده حمایتی شکسته نشود و در روزهای آتی، بورس به صورت آهسته و پیوسته رشد کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند