قیمت مرغ امروز 15 آذر 1401/ چراغ زرد افزایش قیمت مرغ

چرا قیمت مرغ منجمد افزایشی شد؟
قیمت مرغ امروز ۲۹ آذر ۱۴۰۱

هر چند از روز گذشته گزارش‌ها بر کاهش نسبی قیمت مرغ تاکید دارند، اما علائمی از جمله نوسانات قیمت جوجه یک‌روزه سیگنالی برای افزایش حتمی قیمت‌ها در آینده است.

به گزارش تجارت‌نیوز،در پی افزایش جوجه‌ریزی و سقوط قیمت مرغ در بازار، اتحادیه مرغداران از مردم خواست با ذخیره‌سازی مرغ در منازل، به تنظیم بازار کمک کنند.

ذخیره‌سازی خانگی مرغ توسط مردم موجب می‌شود قیمت مرغ در ماه آینده افزایش سرسام‌آور نداشته باشد.

در حالی که قیمت مصوب مرغ گرم 63 هزار تومان به‌ازای هر کیلوگرم است، قیمت این محصول در میادین میوه و تره‌بار به حدود 47 هزار تومان رسیده است.

قیمت مرغ امروز 15 آذر 1401

قیمت مرغ در 15 آذر 1401 به شرح زیر است (قیمت‌ها به تومان است):

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

88,500

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

99,500

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

99,000

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

99,400

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

95,500

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

88,000

بال کبابی ساده – بدون نوک بال

67,000

بازوی کبابی ساده

44,500

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

59,000

فیله مرغ

129,700

گردن مرغ بدون پوست

20,000

شنیتسل بدون آرد

120,200

جوجه چینی

جوجه کباب بی‌استخوان و بدون بازو ساده

122,200

جوجه کباب بااستخوان ساده

پا چینی 10 عددی مرغ

مرغ کنتاکی

دل مرغ پاک کرده

19,000

جگر مرغ

18,000

سنگدان مرغ

19,000

پای مرغ

9,000

بلدرچین منجمد بسته 1000 گرمی

110,000

بلدرچین منجمد بسته 500 گرمی

68,000

بلدرچین کامل تازه (بسته 1000 گرمی)

99,000

مرغ کامل منجمد، بسته‌بندی کیسه‌ای (پوشش کیسه نایلونی)

مرغ کامل تازه، بسته‌بندی کیسه‌ای (پوشش کیسه نایلونی)

62,500

مرغ کامل تازه پاک شده، بسته‌بندی بشقابی

تخم‌مرغ بسته‌بندی 15 عددی بسته‌بندی

55,900

تخم‌مرغ بسته 20 عددی بسته‌بندی

48,900

تخم‌مرغ بسته 9 عددی بسته‌بندی

29,900

تخم‌مرغ بسته 6 عددی بسته‌بندی

22,900

منبع: تحلیل بازار

دلیل نوسان قیمت مرغ و تخم‌مرغ

مدیرعامل سابق اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار کشور گفت: نوسان قیمت مرغ و تخم‌مرغ همواره به‌دلایل مختلفی چون شرایط حاکم بر شهرهای مختلف و نحوه زندگی مردم هر منطقه وجود داشته است. در مجموع نوسانات قیمت مرغ و تخم‌مرغ از آغاز سال‌جاری با حذف نرخ ارز ترجیحی شدت گرفت با وجود اینکه دولت قول داده بود تا برخی از محصولات از جمله مرغ و تخم‌مرغ را مورد حمایت خود قرار دهد، اما این امر عملیاتی نشد. هر چند مرغداران و فعالان در این صنعت تاکنون قیمت این دو محصول را به‌غیر از یک یا دو بار بیشتر از نرخ مصوب در بازار عرضه نکرده‌اند که آن هم به‌دلیل این بوده که سرمایه‌گذاری در این صنعت درازمدت است و خریدها و جوجه‌ریزی‌ها که از جمله مراحل نخست در فروش مرغ و تخم‌مرغ است پیش از افزایش قیمت‌های حاصل از حذف ارز ترجیحی صورت گرفته است. ولی هم‌اکنون بسیاری از فعالان به مرحله سرمایه‌گذاری مجدد و جوجه‌ریزی اولیه رسیده‌اند، اما با توجه به قیمت‌های موجود جوجه‌های یک‌روزه دیگر ادامه مسیر و فعالیت در این حوزه برایشان به‌صرفه نخواهد بود و راهی جز کنار رفتن از این بخش یا افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ در آینده ندارند.

رضا ترکاشوند افزود: مجموعه‌های فعال در این صنعت ضررده بوده، اما به‌دلیل اینکه همچنان با نرخ خرید مواد اولیه قبلی در حال ادامه کار هستند در بازار حضور دارند، اما در صورت تداوم چنین روندی هیچ صرفه اقتصادی و توجیهی برای ادامه کار ندارند.

ترکاشوند درباره دلیل افزایش بیش از حد قیمت تخم‌مرغ گفت: با توجه به افزایش قیمت اقلام مختلف در کشور، قیمت تخم‌مرغ از زمان حذف ارز ترجیحی و در مجموع اِعمال افزایش قیمت‌ها در سطوح مختلف، افزایش چندانی نداشته است و به‌نظر می‌رسد که افزایش قیمت تخم‌مرغ بیش از حد نصاب و معقول صورت گرفته است در حالی که حتی کمتر از آنچه که باید رشد قیمت داشته باشد شاهد افزایش قیمت این محصول بوده‌ایم.

راه‌حل جلوگیری از عدم افزایش قیمت مرغ

وی ضمن اشاره به کاهش نسبی قیمت مرغ اضافه کرد: افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ در ماه‌های آینده حتمی خواهد بود البته ممانعت از رشد انفجارگونه این دو محصول در گروه کنترل قیمت جوجه یک‌روزه توسط دولت و عوامل تاثیرگذار بر این امر است. هر چند فعالان در این صنعت نیز ناچار از این امر هستند در صورتی که در بسیاری از موارد به عرضه مرغ زنده و تخم‌مرغ کمتر از نرخ بازار پرداخته‌اند تا بتواند تعادلی در میزان عرضه و تقاضا ایجاد کنند.

این فعال صنف مرغداری توضیح داد: توزیع کالابرگ الکترونیکی و گنجانده شدن این دو محصول در این طرح از جمله وعده‌هایی بود که به‌منظور حمایت از مردم جهت قرار دادن مرغ و تخم‌مرغ بر سر سفره‌های مردم داده شد، اما هیچ اقدام عملیاتی در این زمینه صورت نگرفت و خرید مرغ و تخم‌مرغ برای بسیاری از مردم خارج از توان و قدرت خریدشان است.

رضا ترکاشوند بیان کرد: از آنجا که سیکل تولید مرغ و تخم‌مرغ در کشور بالاست تقریبا همواره وضعیت باثباتی در بازار در این زمینه وجود دارد و اگر جوجه‌ریزی‌های کمی و کیفی خوبی در دوره جدید صورت گیرد قیمت این دو محصول نیز در بازار کنترل خواهد شد. در غیر این صورت از افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ گریزی نیست هر چند فعالان در زمینه صنعت مرغداری و تولید تخم‌مرغ طی جلساتی که با مسئولان داشته‌اند امیدوار هستند تا روند تولید با حمایت‌های آن تقویت شود تا طی 2 تا 3 ماه آینده ناچار به افزایش قیمت نباشیم.

ترکاشوند بیان کرد: در شرایط فعلی هزینه‌های تولید تخم‌مرغ با قیمت عرضه آن متناسب نیست و ادامه این روند منجر می‌شود تولیدکنندگان از چرخه تولید خارج شوند به‌طوری که برخی از تولیدکنندگان به‌دنبال حذف گله‌های خود هستند و سیستم قیمت‌گذاری تخم‌مرغ واقع‌بینانه نیست اگر تولید کنندگان بیش از 50 درصد نهاده‌های موردنیاز خود را قرار باشد از بازار با ارز آزاد تامین کنند باید هر کیلوگرم تخم‌مرغ در واحد‌های مرغداری با قیمت معقول به فروش برسد تا برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی داشته باشد.

علت عجیب افزایش قیمت مرغ منجمد!

معاون امور دام و طیور وزارت جهادکشاورزی در این باره گفت: مجوز واردات هیچ مرغی از سال گذشته صادر نشده است. دلیل آن هم این بود که شرایط عرضه مرغ بسیار نابسامان بود و به هر حال در جهت تنظیم بازار دولت موظف بود که مقادیر کمبود مرغ را با واردات تامین کند. این مجوز سال گذشته صادر و البته عدد آن هم اصلاح شد و رویکرد ما تولیدات داخلی بود. برهمین مبنا هم مجوز صادرات توسط وزارت جهادکشاورزی داده نشد یا مجوزهایی که داده شد کنسل شد.

حسین دماوندی‌نژاد درخصوص مرغ‌های منجمد در بازار نیز گفت: فروشگاه‌های زنجیره‌ای ماه‌های پیش مقادیری مرغ دریافت کردند و در سردخانه‌ها موجود است و به‌صورت محدود عرضه می‌شود. همچنین قیمت مرغ منجمد را اصلاح کردیم و افزایش دادیم که تقاضا به مرغ گرم هدایت شود. بنابراین هم عرضه این مرغ را محدود کردیم.

شرایط تولید و صادرات جوجه یک‌روزه

دماوندی‌نژاد در بخش دیگری از صحبت‌هایش به وضعیت تولید جوجه یک‌روزه نیز اشاره کرد و گفت: در ماه آبان 109 میلیون جوجه‌ریزی صورت گرفته و از حدود 190 روزی که از اجرای طرح اصلاح ساختار اقتصادی در زیربخش دام و طیور می‌گذرد با رویکرد جدیدی مواجهیم که عبور از فضای ارز ترجیحی به نیمایی، مبنای تولید، تقاضا برای محصولات صنعت طیور مدل‌های جدیدی را می‌طلبد که به‌سرعت این اصلاحات لازم را انجام دادیم. همچنین در ارتباط با تولید جوجه مکانیزم‌های کنترلی نیز اعمال شده است.

وی گفت: خرید مرغ آرین را در دستور کار داریم و برای سایر سویه‌ها نیز وزارت جهاد پیگیری‌های لازم را انجام داده است. همچنین در ستاد تنظیم بازار این موضوع مطرح شده و امید است که مصوبه لازم اخذ شود و برای سایر سویه‌ها این خرید اتفاق بیفتد.

معاون وزیر جهادکشاورزی بیان کرد: به تولیدکنندگان و زنجیره‌های بزرگ گوشت اجازه دادیم که گوشت مرغ تولیدی را ذخیره کنند زیرا از ما درخواست کرده بودند که اجازه ذخیره‌سازی را به آنها بدهیم تا پایان سال بتوانند آن را عرضه کنند. ظرف یکی دو روز آینده تصمیمات جدیدی در ارتباط با جمع‌آوری سایر سویه‌ها مرغ تولیدی گرفته خواهد شد و پیگیر آن هستیم که محقق شود.

حسین دماوندی‌نژاد افزود: برای جوجه یک‌روزه و تخم‌مرغ نطفه‌دار، سویه آرین بدون هیچ منعی صادرات آزاد است. در ارتباط با سایر سویه‌ها هم منعی نداریم، اما به‌علت قیمت تمام شده که در کشور ما بالاتر است امکان صادرات برای همه فراهم نیست و سیاست‌های حمایتی ما دو جانبه و در جهت حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است. قطعا با جمع‌آوری مرغ مازاد قیمت مرغ افزایش پیدا نمی‌کند.

عرضه مرغ کمتر از نرخ مصوب

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: هم‌اکنون هر کیلو مرغ گرم 10 تا 13 هزار تومان کمتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود. قیمت کنونی هر کیلو مرغ زنده 35 هزار تومان و مرغ گرم 50 تا 55 هزار تومان است.

مهدی یوسف‌خانی قیمت کنونی هرکیلو ران مرغ 50 هزار تومان، سینه با کتف 100 هزار تومان و فیله مرغ 110 هزار تومان اعلام کرد و با توجه به ازدیاد عرضه و تولید در برابر کاهش تقاضا، هرکیلو مرغ 10 تا 13هزار تومان کمتر از نرخ مصوب است.

یوسف‌خانی افزود: توزیع روزانه حداکثر هزار تن مرغ در استان تهران انجام خواهد شد و با استمرار روند فعلی عرضه پیش‌بینی می‌شود که قیمت مرغ مجدد در بازار کاهش یابد. بنابراین پشتیبانی امور دام باید اقدام ‌به جمع‌آوری مرغ مازاد از سطح بازار کند.

منبع: آرمان ملی

آخرین تغییرات قیمت مرغ را از صفحه انرژی و کالا تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند