مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی در گفتگو با تجارت‌نیوز:

تهدید سازمان حمایت جواب نداد / مرغ پس از ۲۴ ساعت گران شد!

تهدید سازمان حمایت جواب نداد / مرغ پس از ۲۴ ساعت گران شد!

رئیس سازمان حمایت مرغداران را تهدید کرده بود که یا باید ظرف ۲۴ ساعت قیمت مرغ را کاهش دهند، یا دولت حجم زیادی مرغ در بازار توزیع می‌کند. از زمان این دستور ۲۴ساعت گذشت، اما نه تنها مرغ ارزان نشد که اندکی هم گران شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی، مسئولان، تولیدکنندگان را تهدید می‌کنند و ما نسبت به این رفتارها گله‌مندیم. آنها امنیت سرمایه‌گذاری را در حوزه تولید که با هزار مشکل رو به روست را بر هم می‌زنند. فشارهایی که به صورت مقطعی به مرغدارها وارد می‌شود انصاف نیست.

محمدعلی کمالی سروستانی معتقد است: با وجود آن که مسئولان، مرغداران را تهدید کردند اما قیمت مرغ گرم در بازار ارزان نشد. قیمت مرغ گرم نسبت به روز گذشته ۱۴۰ تومان افزایش یافت و در محل مرغداری با قیمت ۲۱ هزار و ۳۶۸ هزار تومان فروخته شد.

قیمت واقعی مرغ چقدر است؟

قبل از گرانی شدید مرغ، دولت به بهانه ذخیره‌سازی شب عید مرغ‌ها را از بازار جمع کرد و قیمت مرغ شدیدا گران شد. اما راهکار رئیس سازمان حمایت در رسانه ملی این بود که مرغداران را تهدید کرد که اگر مرغ را تا فردا ارزان نکنند دولت همه مرغ‌هایش را در بازار عرضه می‌کند.

مهلت ۲۴ ساعته به سر آمده است و قرار شد دولت مرغ را با قیمت مصوب به بازار عرضه کند؛ این در حالی است که هنوز از سوی شرکت پشتیبانی امور دام، هیچ مرغی به بازار توزیع نشده است.

با توجه به کشمکش‌ها میان دولت و مرغداران قیمت واقعی مرغ چقدر است؟ مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی به تجارت‌نیوز می‌گوید: در طول سال جاری متوسط فروش قیمت مرغ زنده ۱۲ هزار و ۴۸۷ تومان بود. در برخی روزها قیمت مرغ زنده از قیمت مصوب کارگروه تنظیم بازار پایین‌تر بود. چرا زمانی که قیمت مرغ پایین‌تر از نرخ دولتی بود کسی به داد مرغدارها نرسید؟ در آن زمان چه کسی زیان مرغدارها را پرداخت کرد؟

محمدعلی کمالی سروستانی در ادامه توضیح می‌دهد: در چند ماه گذشته کارگروه تنظیم بازار قیمت مرغ مصوب را ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرد؛ این در حالی است که مرغداران متوسط قیمت مرغ را ۱۷ هزار تومان عنوان کردند.

چنانچه قرار است ملاک ما درباره قیمت مرغ متوسط قیمت باشد، باید اعلام کنیم که هنوز ما به متوسط قیمت نرسیده‌ایم. نمی‌دانیم این رفتارهای تهدیدآمیز برای چیست؟

واسطه‌ها قیمت مرغ را ارزان نمی‌کند

سوال مصرف‌کنندگان این است که چرا با کاهش جزئی قیمت مرغ زنده اما قیمت مرغ گرم برای مصرف‌کننده ارزان نشده است؟ به گفته مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی، واسطه‌ها در افزایش قیمت مرغ دخیل هستند و اجاره نمی‌دهند قیمت کاهش پیدا کند؛ این در حالی است که ما در تولید مرغ هیچ نگرانی یا کاهشی نداریم. همچنین تولید مرغ نسبت به تقاضا بالا است.

او اظهار می‌کند: چنانچه دولت صد در صد کنجاله و سویا را به مرغدار بدهد، قیمت واقعی مرغ ۱۷ هزار تومان است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند