اقتصاد امروز به روایت تجارت‌نیوز:

دلار و طلا ریختند، بورس رکورد زد / ۵ پیش‌بینی از آینده کوتاه‌مدت بازارها / تحریم‌ها به کجا خواهد رسید؟

دلار و طلا ریختند، بورس رکورد زد / ۵ پیش‌بینی از آینده کوتاه‌مدت بازارها / تحریم‌ها به کجا خواهد رسید؟
در اولین روز هفته جاری قیمت طلا و دلار ارزان شد و در همین روز شاخص بازار سهام رکوردی جدیدی را ثبت کرد و از مرز 300 هزار واحد عبور کرد. پیش‌بینی‌ها هم نشان می‌دهد که تکرار این کارنامه در روزهای دیگر هفته بعید نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار امروز تا ساعت ۱۷ با ۰٫۴ درصد کاهش، ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شده است.

در همین حال سهراب دل‌انگیزان، اقتصاددان در پاسخ به اینکه «قیمت دلار چه می‌شود» گفته است: بعید است قیمت دلار کمتر از ۱۱ هزار تومان شود، اگر هم بشود باثبات نخواهد بود. شرایط و چهارچوب اقتصاد کشور طوری نیست که اکنون قیمت دلار زیر ۱۱ هزار تومان را بپذیرد زیرا عرضه دلار اضافه نیز در اقتصاد نداریم.

در همین روز قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد تا ساعت ۱۷ با هفت هزار و ۳۰۰ کاهش به ۴۰۳ هزار و ۶۰۰ تومان رسید.

قیمت سکه امامی هم ساعت ۱۷ با ۶۳ هزار تومان کاهش به سه میلیون و ۹۹۹ هزار تومان رسید.

این روند آرامش در بازار طلا همچنان هم به نظر می‌رسد ادامه خواهد داشت. رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در خصوص عملکرد احتمالی بازار طلا و سکه در هفته پیش‌رو گفت: آرامش نسبی که در هفته‌های گذشته در این بازار حاکم بوده در این هفته نیز ادامه‌دار است و حدود نرخ ۴۱۱ هزار تومان نوسان خواهد کرد.

اما در این روز بورس چه وضعیتی داشت؟ امروز بورس تهران رکورد بزرگی را به ثبت رساند. بازار سهام توانست با رشد چشمگیری به سرعت از کانال ۳۰۰ هزار واحدی عبور و یکی دیگر از سطح‌های مقاومتی شاخص را رد کند. شاخص کل با رشد ۱٫۵۱ درصدی، بیش از ۴۵۰۰ واحد افزایش یافت و در کانال ۳۰۴ هزار واحدی قرار گرفت. بهترین معاملات در گروه‌ خودرویی صورت گرفت.

بورس امروز هم یک روند صعودی داشت.

با وجود این، آیزاک سعیدیان، یک تحلیلگر اقتصادی درباره رکوردشکنی بورس می‌گوید: با توجه به تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس و با چشم‌انداز ارائه گزارش‌های ٩ماهه برخی از شرکت‌ها، احتمال بسیار وجود دارد رشد بورس در بازه زمانی ٢٠ آذر تا پنج دی ماه متوقف و بورس وارد یک اصلاح بزرگ قیمت شود.

اما نظرسنجی این هفته تجارت‌نیوز از کارشناسان و معامله‌گران بازار سرمایه، نشان می‌دهد که اکثریت کارشناسان بازار را در هفته جاری سال ۱۳۹۸ صعودی دانسته و صنایع خودرو ، بانک و دارویی را به عنوان گروه‌های پیشرو در بازار این هفته معرفی کرده‌اند.

در مجموع نیز تجارت‌نیوز در گزارشی پیش‌بینی کرده: از سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی بر‌می‌آید که بورس همچنان امید به رشد دارد و ارز در انتظار روزهای آرام است و طلاداران آینده امیدبخشی را پیش‌روی خود نمی‌بینند.

علاوه بر این، امروز مطبوعات به این مساله پرداخته‌اند که آینده تحریم‌های ایران چه خواهد شد؟ روزنامه‌های صبح ایران در گزارش‌های امروز خود از تغییر سیاست‌های آمریکا در مقابل ایران خبر داده‌اند و برکناری جان بولتون را مهر تاییدی بر این سیاست دانستند.

خرید ویلا و ساخت مال توسط خودروسازان، فرار کردن منوچهر قائدی شهردار اسبق شهر جدید صدرا که شهریور ماه سال گذشته به تحمل حبس و جزای نقدی محکوم شده بود، اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر اینکه رنو و پژو دیگر جایی در ایران ندارند و سخنان وزیر نفت مبنی بر اینکه آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ما را صفر کند، از جمله اخبار مهم دیگر امروز بودند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند